Iako ovih dana nismo uživali u letnjim temperaturama, pred nama su topliji dani u kojima će nam i te kako biti potrebno da se rashladimo. Kada upekne sunce, da li je bolje popiti topao čaj ili čašu hladnu vode?
Photo: Pixabay
Dok jedni tvrde da su to samo bapske priče, ima istine u tome da topli napici po vrelom danu mogu da vas rashlade bolje od hladnih napitaka.
Šolja toplog čaja ili kafe verovatno je poslednje što vam je na umu dok se napolju znojite i jedva čekate da pojedete sladoled ili popijete koji gutljaj ledenog napitka. Ipak, topli napici brže spuštaju telesnu temperaturu i podstiču rad znojnih žlezda.
Ima li naučnih dokaza za to?
Photo: Pixabay
Studija sprovedena na Univerzitetu u Otavi 2012. godine pokazala je da ispijanje toplog napitka dovodi do toga da se manje toplote zadržava u telu. Drugim rečima, kada popijete topao napitak, više ćete se znojiti i time će toplota "izlaziti" iz vašeg tela.
Telo se znoji da bi se rashladilo, tako da što se više znojite, biće vam manje vruće - uprkos činjenici da će vam zbog toplog napitka u prvom trenutku možda biti još toplije.
Kada topao napitak "ne radi"
Photo: Shutterstock
Jedini način da ovaj trik radi je kada znoj može da ispari sa kože.
"Kada je veoma topao i vlažan dan, ako nosite dosta odeće, ili ako se toliko znojite da kapljice znoja padaju na zemlju i znoj ne može da ispari sa kože, onda nije pametno da popijete topao napitak", kaže istraživač Oli Džej.
Dakle, možda šolja toplog čaja nije najbolje rešenje ako radite i ne možete da se skinete u kupaći, kako bi znoj ispario sa tela.
Šta (ne) treba piti tokom toplih dana
Photo: Pixabay
Prema nekim opštim preporukama, trebalo bi smanjiti unos kofeina i alkohola jer se time povećava telesna temperatura, pa će vam biti toplije nego što zapravo jeste.
Prejedanje ima isti efekat.
Stručnjaci savetuju da često pijete hladne napitke, poput vode ili voćnog soka. Izbegavajte alkohol, kofein - čaj i kafu - i napitke koji sadrže mnogo šećera.