Mnogima od nas nije lako da utonemo u san kada se nađemo u krevetu koji nije naš, bilo da je to u hotelu na godišnjem odmoru, u domu svog partnera, prijatelja ili rođaka.
Foto: ShutterStock
Nešto nam prosto ne da mira i u takvim situacijama noć najčešće provodimo prevrćući se sa strane na stranu ne bismo li nekako zaspali, ali to je uglavnom uzalud.
Ako ste i vi imali ista iskustva, svakako niste jedini. Ovaj psihološki fenomen je vrlo prisutan među stanovništvom i stručnjaci su ga nazvali efekat prve noći.
Otkriveno je, naime, da se mučimo da zaspimo u novim sredinama jer ih nesvesno percipiramo kao mesta na kojima nam preti potencijalna opasnost. Iz tog razloga, leva hemisfera našeg mozga ostaje aktivna, čak iako je desna spremna za odmor.
Istraživači su potvrdili ovaj fenomen eksperimentom u kome je učestvovalo 35 dobrovoljaca. Oni su pratili aktivnost njihovog mozga tokom dve prespavane noći u laboratoriji istraživača.
Foto: ShutterStock
Tokom prve noći bila je primetna diskrepancija između aktivnosti leve i desne hemisfere mozga svakog od dobrovoljaca, zbog čega im je bilo veoma teško da utonu u san. Nedelju dana kasnije, učesnici eksperimenta su proveli noć na istom mestu, ali su ovog puta relativno lako zaspali.
Kako je onda moguće ublažiti efekat prve noći? Stručnjaci preporučuju da uradite sledeće tri stvari:
- Ponesete sa sobom na novu lokaciju svoj jastuk, pidžamu, pokrivač ili nešto drugo što će vas podsećati na svoju spavaću sobu.
- Držite se svoje rutine. Čitajte pred spavanje ako ste tako navikli i lezite u krevet u isto vreme kao svaki dan.
- Obratite pažnju da se vaša soba u hotelu ne razlikuje previše od one u kojoj svakodnevno spavate. To znači, na primer, da ako inače spavate u bračnom krevetu, u hotelu prenoćite u sobi koja ga poseduje.