Dr Marija Gnjatović iz Instituta za primenu nuklearne energije (INEP) je prilikom gostovanja u "Beogradskoj hronici" na RTS-u još jednom objasnila kada je najbolje uraditi test za proveru antitela na koronu, a da bismo bili sigurni da smo dobili pouzdano tačne rezultate.
Foto: YouTube/printscreen
"Antitela se rade u proseku od petog dana od pojave prvih simptoma i to IgM klasa antitela, ona se prva pojavljuju i ukazuju na akutno stanje, odnosno prisustvo virusa. Oko 10. do 14. dana nastaje IgG klasa antitela, to su ona koja nas štite i ona ostaju mesecima. Bilo je slučajeva da IgM nastaju i pre pojave prvih simptoma, odgovor je individualan, zavisi od količine virusa kojom je osoba inficirana, zavisi od visine imuniteta, opšteg stanja. Možemo da budemo sigurni da nakon dve nedelje od pojave simptoma su u krvi prisutna i IgM i IgG antitela".
Epidemiološka studija je potvrdila da je 20 procenata ljudi bila u kontaktu sa virusom i da ga je preležala "na nogama", a da nije imala simptome. A da li to znači da smo blizu kolektivnog imuniteta, dr Gnjatović kaže:
"Nismo blizu i bojim se da ga nećemo steći bez masovne vakcinacije. Drugi kontigent stiže u januaru, a biće namenjen zdravstvenim radnicima, prvo u kovid sistemima, a posle drugima. Mnogo zdravstvenih radnika je već bio izložen virusu i stekao neki imunitet", kaže dr Marija i dodaje da će se ona svakako vakcinisati.
"Ne može ništa loše da se desi, vakcine su ispitane. Svakako nije prošlo mnogo vremena, kako smo navikli da sve polako radimo. Sve je urađeno što se tiče kvaliteta vakcine i provere, ali samo po ubrzanom postupku", zaključila je doktorka.