Semenke imaju pozitivan uticaj na naš organizam. One su neophodne u ljudskoj ishrani jer sadrže visok procenat proteina, minerala, vitamina, masti i ugljenih hidrata.
Foto: Pixabay
Saznajte kojih 5 vrsta semenki ima najviše uticaja na naš organizam.
Foto: Pixabay
Čia semenke povećavaju fizičku izdržljivost i celokupno zdravlje organizma. One sadrže velike količine omega 3 masnih kiselina, koje predstavljaju 60% ukupnih masnoća u semenkama.
Omega-3 masne kiseline u našem telu postoje u premalim količinama da bi se zadovoljile potrebe za njima. One su od velikog značaja za funkcionisanje krvnog sistema, jer sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka i snižavaju nivo triglicerida u krvi. Dugo vremena se mislilo da su jedini izvori omega-3 masnih kiselina ribe i riblje ulje, ali se kasnije pokazalo da omega-3 sadrže i pojedini biljni izvori, poput lanenih ili čia semenki.
Foto: Pixabay
Semenke konoplje predstavljaju izvor proteina sa svim aminokiselinama. One pomažu pri obnavljanju ćelija, naročito moždanih neurotransmitera, i tako doprinose osećaju prijatnosti i dobrog raspoloženja.
Ove semenke su bogate čitavim nizom esencijalnih masnoća, omega 3, 6 i 9, te tako hrane mozak i nerve, ublažuju sve upalne procese, deluju antikancerogeno i blagotvorno utiču na krvni sistem.
Foto: Pixabay
Semenke nara sadrže polifenole, antioksidante koji su snažniji čak i od onih u crvenom vinu ili zelenom čaju, koji deluju na ceo organizam, pre svega na limfni i krvni sistem.
Plod nara bogat je svim vitaminima, a posebno vitaminom C, A, E i B5, kao i mineralima kalijumom i gvožđem.
Foto: Pixabay
Lanene semenke sadrže na desetine hranljivih supstanci - linolnu (omega-6), oleinsku (omega-9), zatim palmitinsku masnu kiselinu, a više od polovine masnoća sadržanih u lanu, čini alfa linolenska kiselina (omega-3).
Osim toga, sadrže i vitamine B1, B2 i C, fitosterole, kalcijum, selen, bakar, gvožđe, cink, natrijum, magnezijum, fosfor i kalijum, kao i vitamin E i karoten.
Foto: Pixabay
Semenke bundeve bogate su vitaminima B i E, nezasićenim masnim kiselinama, mineralima poput bakra, magnezijuma, cinka i kalcijuma.
One su odličan izvor omega-3 masnih kiselina koje su telu neophodne za održavanje zdravlja srca i regulisanje krvnog pritiska.