Jaki UVA i UVB zraci leti se naročito reflektuju od različite predmete poput ogledala, puta ili vodenih površina pa "ulaze" u oko, i moguće je zamućenje u očnom sočivu (katarakta) ili čak degenerativne promene na mrežnjači.
Photo: Pixabay
Čak i kratkotrajno gledanje direktno u sunce, bez ikakve zaštite, može nakon desetak sekundi jako i trajno da ošteti žutu mrlju na mrežnjači, fokus oka. Leti se i više čkilji, što izaziva naprezanje mišića lica i očiju, a time i glavobolju.
Zato je zaštita oka sunčanim naočarima važna. Izaberite zaštitne naočare primerenog oblika koje što je manje moguće propuštaju ultraljubičaste zrake pa tako i sa strane i odozdo zbog moguće refleksije od vodenih površina koja je posebno opasna.
Photo: Pexels
Posebnu pažnju posvetite kvalitetu stakala sunčanih naočara i kupujte samo one s deklaracijom i pre kupovine svakako se savetujte s oftalmologom i optičarom, savetuju stručnjaci.
Rizik za oči leti predstavlja i kupanje u bazenima i moru, pogotovo kod ljudi koji nose kontaktna sočiva. Morska voda ili hlorisana voda iz bazena mogu da budu veoma agresivni za oči i izazovu razvoj infekcija.
Photo: Pixabay
Ceo je niz mogućih upalnih procesa, počevši od jednostavnih iritacija, preko lakših infekcija do onih teških koje mogu da završe i oštećenjem pa čak i gubitkom vida. Izbegavajte odlazak u bazen s kontaktnim sočivima..
Ako nakon 24 sata od primene kapi za oči one još suze, potražite pomoć
Foto: Shutterstock
Tokom leta postoji povećan rizik od infekcije oka (konjunktivitis, keratitis) zbog sunca, pojačanog vetra i soli iz mora ili znoja koji dolazi do oka.
Ako je crvenilo, suzenje, osećaj stranog tela u oku i pojačan sekret iz oka prisutan 24 sata nakon primene veštačkih suza, potrebno je da potražite lekarsku pomoć, preporučuju stručnjaci.
I deca i stariji trebalo bi da nose sunčane naočare
Photo: Pixabay
Dečje oko je veoma osetljivo na UV zračenje, a uz to deca ne znaju sama da se zaštite, pa im osigurajte pravilnu zaštitu. U starijoj životnoj dobi većina ne nosi sunčane naočare jer nisu stekli naviku, ali za njih je nošenje posebno važno jer sunce štetno deluje na sočivo i mrežnjaču.
Jeftine sunčane naočale nemaju kvalitetno sočivo niti stopostotnu UVA i UVB zaštitu. Ako su tamne, izazivaju širenje zenice i još veća količina sunčevih zraka prodire u oko, što može da bude opasno. Takođe, delom iskrivljuju sliku ili nisu bez dioptrije, pa izazivaju zamor oka.
Operisana vam je katarakta
U rizičnu grupu spadaju i starije osobe, kao i one kojima je operisana katarakta ili oni koji imaju bolesti mrežnjače. Te osobe trebalo bi da se zaštite kapom ili šeširom i obaveznim sunčanim naočarama koje filtriraju UV zračenje.
Polarizovane naočare
Photo: Shutterstock
Ne gledajte u sunce direktno i ne zaboravite da i voda reflektuje zrake štetne za oči. Oftalmolozi preporučuju polarizovane naočare da biste i tokom najjačeg sunca uživali u sunčanom danu bez refleksije.