Kožu treba dobro pripremiti za sunčani deo godine, zato shvatite ozbiljno preporuku pregleda mladeža jednom godišnje, a ako ste osoba s povišenim rizikom i češće, prema uputi dermatologa.
Foto: Shutterstock
Dermatoskopija je bezbolni dijagnostički pregled koji je danas obavezni standard u pregledu madeža. Ona je premosnica između standardnog kliničkog pregleda madeža i histopatološke interpretacije operativno odstranjenih madeža. Uz pomoć dermatoskopije mogu se razlikovati melanocitne od nemelanocitnih promena, a najveće značenje ima u ranoj dijagnostici melanoma.
Rano otkrivanje promena koje se ne vide golim okom, dubinska analiza pigmenata kroz slojeve kože, povećanje od 120 puta i pohranjivanje slika u cilju praćenja promena omogućuju nam izbegavanje nepotrebnih operativnih zahvata.
Foto: Shutterstock
Ako primetite promene na madežu, asimetriju, nepravilnost rubova, promenu boje ili veličine madeža, ako se pojavljuje krvarenje ili svrbež, uputite se na dermatološki pregled.
Dermatoskopski pregled posebno je važan kod osoba s povišenim rizikom za nastanak melanoma:
1. osobe sa sindromom atipičnih (displastičnih) nevusa,
2. osobe koje su se već lečile od melanoma ili drugog karcinoma kože (ili članovi njihove porodice),
3. osobe koje imaju veliki broj mladeža,
4. osobe koje su svetle puti i izrazito osetljive na izlaganje suncu (crvenokose osobe, osobe s pegama),
5. osobe koje su imale opekline od sunca u detinjstvu i adolescenciji,
6. osobe koje su zbog profesije ili hobija hronično izložene UV zračenju.
Svi atipični madeži se odstranjuju operativno uz lokalnu anesteziju te se šalju na PHD (patohistološku) analizu. Pacijent se odmah vraća svakodnevnim aktivnostima, a pacijent dobija savet dermatologa o nezi ožiljaka nakon zahvata.
Melanom je zloćudni tumor kože koji može nastati malignom preobrazbom iz madeža ili kao promena na koži koje prije nije bilo. To je najčešći karcinom kod mladih osoba starosti od 25 do 29 godina.
Foto: Shutterstock
Melanom je potencijalno izlečiv karcinom ako se otkrije dovoljno rano i leči u ranoj fazi, a relativno se lako otkriva redovnim pregledom kože.
Važno je znati da je većina ćelijskih mutacija u melanomu uzrokovana UV (sunčevim) zračenjem.
Opekline od sunca, pet ili više puta u životu, udvostručuju rizik od pojave melanoma. Šta više, ako se dogodila i samo jedna opeklina uz pojavu mehura kao posledice prekomernog izlaganja UV zračenju u detinjstvu ili adolescentskoj dobi, rizik od nastanka melanoma se udvostručuje.