Malo je namirnica zdravijih i korisnijih od voća. Međutim, da bismo vitamine, minerale i ostale njegove sastojke iskoristili na pravi način, nije svejedno kada voće jedemo, kako ga i sa čim kombinujemo.
Foto: Shutterstock
Pošto se voće vari u tankom crevu, a ne u želucu, kako bi do tankog creva moglo da stigne, želudac treba da bude prazan. Zato nije ispravno jesti voće odmah posle obroka, kada je želudac pun, već kada je prazan.
Najbolje je to činiti ujutru, pre doručka, a ako vam se čini da ne možete tako da počnete dan, onda voće jedite kasnije, ali vodite računa da to bude barem tri-četiri sata nakon jela.
Foto: Pixabay
Nemojte jesti voće sa drugom hranom kao što jogurt, mleko i slično. Ono može da se kombinuje samo sa drugim voćem ili medom, ali ne i sa žitaricama ili pahuljicama, što se neretko čini u pripremi kaša za doručak.
Foto: Pixabay
Naučeni smo da se ono najlepše i najbolje u jabuci, nalazi u kori. Međutim, u međuvremenu se desilo to, da se jabuke toliko prskaju da kora više nije tako zdrava kao što je bila. Naprotiv. U njoj je više pesticida nego vitamina. Zato jabuke pre jela treba oprati i nažalost-oljuštiti.
Foto: Pixabay
Banane je bolje jesti kada im je kora žuta, nego dok je zelena, jer takve mogu loše da utiču na varenje.
Foto: Shutterstock
Sa količinom voća pojedenog u toku dana je teško preterati. Izuzetak su osobe sa dijabetesom, koje osim o vrsti voća koju uzimaju, treba da vode računa i o količini pojedenog voća. Ne treba mnogo da se ustežu kada je reč o lubenicama, borovnicama, malinama, kupinama, ali oprez se savetuje kod šljiva, breskvi, kajsija. Najmanje bi trebalo da jedu jabuka, banana, smokava, krušaka, te suvog voća.