Simptomi upale bešike se lako prepoznaju

Simptomi upale bešike se lako prepoznaju

Upala bešike je često oboljenje kod žena, a naročito kod onih koje se nalaze u polno aktivnijem periodu, dakle između 20 i 40 godine, ali može da se pojavi i kod devojčica i žena u menopauzi i postmenopauzi.

Foto: Shutterstock

U najvećem broju slučajeva, upalu koja inače počinje naglim tegobama, izaziva bakterija ešerihija koli.

Na upalu bešike može se posumnjati u slučaju učestalog mokrenja, naročito ako je praćeno pečenjem ili osećajem pritiska, zatim bolnog ili noćnog mokrenja, te ukoliko potreba za mokrenjem ne može da se odloži.

Takođe i kada se boja mokraće promeni, što se obično ogleda u zamućenom izgledu ili se pak oseća jak ili neprijatan miris mokraće. Među simptomima koji upućuju na upalu bešike nekada je i bol u donjem delu leđa i pritisak u maloj karlici.

Foto: Shutterstock

Blaga akutna upala bešike može spontano da se povuče, ali kada su simptomi izraženiji valjalo bi se obratiti lekaru kako se infekcija ne bi proširila na bubrege.

Bolest se, budući da su izazivači bakterije, leči antibioticima, ali njih nikada ne treba uzimati na svoju ruku, već isključivo prema preporuci lekara.

Veoma je važno da se popije cela propisana doza antibiotika i da se terapija ne prekida čim tegobe malo popuste. 

Foto: Pixabay

Za vreme terapije preporučuje se unošenje dosta tečnosti, najbolje vode i soka od brusnice koji se pokazao kao dobar saveznik u borbi protiv svih urinarnih infekcija, pa i upale bešike.

Takođe je od pomoći redovno i potpuno pražnjenje bešike.

Zatvoreno za komentare.