More, plaža, sunce, uživanje uz koktel ili puko lenčarenje na suncu - ima li nešto lepše? Međutim, ponekad preteramo s boravkom na suncu te brže nego što to mislimo - jednostavno ne možemo izbeći opekotine od sunca.
Foto: Shutterstock
Ako se zadržavaš na suncu, moraš paziti na sledeće stvari:
Oprez: ova 'domaća sredstva' pomažu ako lagano izgoriš te imaš simptome poput svraba, crvenila i peckanja. Ako se stvore mehuri na koži ili imaš vrlo jake bolove, onda obavezno moraš posetiti lekara.
Ako izgoriš, najpre se moraš maknuti sa sunca te otići u hlad ili zatvoreni prostor. Ako ostaneš na suncu, samo ćeš pogoršati situaciju...
Foto: Shutterstock
Ako ohladiš izgorenu kožu smanjiće se bolovi i upala. Hladan tuš umiruje kožu. Više puta na dan možeš na pogođena mesta stavljati hladne i vlažne obloge s ledom.
Losioni koji hlade i smanjuju bol pomažu smiriti kožu nakon što izgori na suncu. Pazi da krema nema alkohola te potraži kremu s prirodnim sastojcima. Gel od aloe vere može učiniti čuda - tvari iz biljke hlade kožu i daju joj vlagu. Taj gel posebno je dobar ako ti izgori lice.
Ulje od kokosa opskrbljuje kožu vitaminom E te važnim hranjivim sastojcima pomaže koži da se regeneriše.
Foto: Shutterstock
Osim toga hladi te deluje protuupalno. Jednostavno ga nanesi na pogođena mesta.
I jogurt (ili kremasti sir) daju koži vlagu te je prvenstveno hlade. Najbolji su oblozi s jogurtom koji će umiriti kožu nakon što izgori. Jogurt se takođe može naneti na lice kao maska. Važno je samo da obloge skloniš pre nego se osuši. A zatim posušeni jogurt isperi sa kože.
Ako izgoriš, telu treba više tečnosti nego inače. Dakle, pij puno vode kako bi se iznutra borila protiv opekotina od sunca.