Koji su simptomi zaraze koronavirusom i kako se definišu slučajevi sumnje na infekciju koronavirusom?
Foto: Shutterstock
Koji su simptomi zaraze 2019-nCov?
Koliko je poznato, virus može uzrokovati blage simptome slične gripu poput:
- povišene telesne temperature
- kašlja
- otežanog disanja
- bolova u mišićima, i
- umora
U težim slučajevima javlja se teška upala pluća, sindrom akutnog otežanog disanja, sepsa i septički šok koji mogu uzrokovati smrt pacijenta. Osobe koje boluju od hroničnih bolesti podložnije su težim oblicima bolesti.
Definicije slučaja se zasnivaju na trenutno dostupnim informacijama i mogu biti revidirane sa pristizanjem novih informacija.
Foto: Shutterstock
Moguć slučaj:
Pacijent sa simptomima teške akutne respiratorne bolesti (povišena temperatura, kašalj, opšte stanje koje zahteva bolničko lečenje), i kliničke manifestacije se ne mogu u potpunosti objasniti drugom etiologijom, i podatak o putovanju ili boravku u području intenzivne transmisije virusa SARS-CoV-2[2] u periodu do 14 dana pre pojave simptoma
Pacijenti sa bilo kojom akutnom respiratornom bolešću i najmanje jedan od sledećih kriterijuma u periodu do 14 dana pre pojave simptoma:
- bliski kontakt sa potvrđenim ili verovatnim slučajem infekcije novim korona virusom -CoV-2, ili
- rad u ili poseta zdravstvenoj ustanovi u kojoj su lečeni pacijenti sa potvrđenom ili verovatnom akutnom respiratornom bolešću izazvanom novim korona virusom SARS-CoV-2.
Verovatan slučaj: Moguć slučaj za kog je testiranje na novi korona virus SARS-CoV-2 bilo neodređeno[3] ili kod kog je testiranje na PCR panelu za grupu korona virusa bilo pozitivno i bez laboratorijskog dokaza za infekciju drugim respiratornim patogenom.
Foto: Shutterstock
Potvrđen slučaj:
Osoba kod koje je laboratorijski potvrđena infekcija novim korona virusom SARS-CoV-2, bez obzira na kliničke znake i simptome.
Postupak sa kontaktima osobe kod koje je postavljena sumnja na infekciju novim korona virusom SARS-CoV-2
Kontaktom se smatra zdravstveni radnik ili druga osoba koja ispunjava jedan od sledećih uslova:
da je negovala pacijenta sa potvrđenom ili verovatnom infekcijom izazvanom novim korona virusom,
da je radila sa zdravstvenim osobljem koje je bilo inficirano novim korona virusom,
da je posećivala pacijente ili boravila u bliskom okruženju obolelog od infekcije izazvane novim korona virusom,
da je imala kontakt sa rastojanjem manjim od 1 metra u zatvorenom prostoru sa osobom koja je inficirana novim korona virusom,
da je putovala zajedno sa osobom inficiranom novim korona virusom u bilo kom prevoznom sredstvu,
da je boravila u istom domaćinstvu sa osobom inficiranom novim korona virusom u tokom perioda od 14 dana pre pojave simptoma kod inficirane osobe
Pronalaženje kontakata je u nadležnosti graničnog sanitarnog inspektora i nadležnog epidemiologa, uz podršku aerodromskih vlasti i predstavnika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije na graničnom prelazu.
Identifikacioni podaci uključuju najmanje sledeće: ime i prezime, adresa boravka/prebivališta u Republici Srbiji, broj telefona (ako je dostupan).
Identifikacioni podaci kontakata se odmah najbržim putem dostavljaju epidemiološkoj službi teritorijalno nadležnog instituta/zavoda za javno zdravlje radi uspostavljanja zdravstvenog nadzora u trajanju od 14 dana.