Zašto ne treba da uzimate antibiotike na svoju ruku

Zašto ne treba da uzimate antibiotike na svoju ruku

Antibiotici su dragoceni lekovi i svakako spadaju među najvažniju izumljenu vrstu lekova. Međutim, nisu svemoćni a pomažu samo kada se koriste pravilno i za svrhu za koju su namenjeni.

Foto: Shutterstock

Naime, antibiotici leče veliki broj infekcija koje su izazvane antibioticima ali to ne znači da svaki antibiotik može da izleči svaku infekciju.

Takođe, antibiotici ne pomažu u slučaju virusnih infekcija kao što su grip ili prehlada, a upravo je njihovo uzimanje u tretiranju ove vrste infekcija jedna od najraširenijih zloupotreba ovih lekova.

Zato ih nikada ne treba uzimati na svoju ruku, već jedino po preporuci lekara.

Foto: Shutterstock

Preterano i pogrešno korišćenje antibiotika može da izazove veoma ozbiljan problem, odnosno da bakterije postanu otporne na antibiotike, čime oni postaju neupotrebljivi. Već ima mnogo bakterija rezistentnih na sve postojeće antibiotike, što, prema nekim procenama, odnosi i do pola miliona života godišnje u svetu.

Ovaj podatak je svakako uznemiravajući ali ohrabruje činjenica da efikasnost antibiotika može da se povrati ukoliko se pametno koriste, jer bakterije opet mogu postati osetljive na ove lekove ako duže vreme nisu u kontaktu sa njima.

Foto: Shutterstock

Kada je reč o pravilnoj upotrebi antibiotika ona podrazumeva da se uzme onolika doza leka, koju je lekar propisao i da se uzimanje ne prekida čim se oseti poboljšanje, što se inače prilično često radi.

Ukoliko se lekovi prestanu uzimati ranije, onda neće biti uništene sve bakterije koje su dovele do bolesti, već će one nastaviti da se razmnožavaju u organizmu pa opet mogu da izazovu bolest.

Treba znati i da antibiotici, uostalom kao i svi lekovi, mogu da stupe u interakciju sa drugim lekovima, zbog čega lekaru kada propisuje antibiotike treba reći ako se uzimaju još neki lekovi, kako bi znao šta sme a šta ne da propiše.

Zatvoreno za komentare.