Brojne su prednosti sportova u prirodi, a mi ćemo vam predstaviti nekoliko ovih sportova kako bi vam bilo lakše da izaberete onaj koji odgovara vašem temperamentu, stepenu kondicije i afinitetu.
Foto: Shutterstock
Sport nam pomaže da se osećamo lepo i izgledamo negovano...
Trčanje je tipičan sport na otvorenom koji je odličan za kondiciju, izdržljivost i sagorevanje velikog broja kalorija.
Trčanjem brzinom od 12 kilometara po času možete sagoreti i do 1.000 kalorija za sat vremena, a ovaj broj može biti i veći, ukoliko trčite na težim terenima ili uzbrdo.
Foto: Pixabay
Ono što je dobro kod ovog sporta jeste što ne samo da ne plaćate članarinu nekom sportskom centru, već i sami birate kada, gde i sa kim ćete trčati.
Mnogi će reći da mogu da trče i u teretani na traci, ali prednosti trčanja na otvorenom su mnogostruke.
Kada trčite na otvorenom, potrebno vam je više energije i sagorite više kalorija iz razloga što morate da se prilagođavate terenu po kom trčite, vremenskim uslovima i jačini vetra.
Zapravo, jedina prednost trčanja na traci, umesto u prirodi jeste onda kada su napolju kiša ili sneg.
Isto kao i kod trčanja, i bicikl možemo voziti u teretani, ali opterećenje i energija koji se utroše nisu ni blizu isti.
Vozeći bicikl u prirodi ćete videti sjajne pejzaže, ali i sagoreti do 400 kalorija po satu.
Biciklizam daje posebnu snagu donjem delu tela, a pomaže vam i da izgradite držanje i odlično je za kardiovaskularno zdravlje.
Foto: Pixabay
Ukoliko imate bolove u kolenima, onda imamo i sjajne vesti za vas, jer su neka istraživanja pokazala da su stariji pacijenti koji imaju bolove u kolenima i pate od osteoartritisa zapravo popravili svoje stanje kada su uključili vožnju bicikla u svoju rutinu.
Ovo je sport koji najviše zavisi od spoljašnjih uticaja i sigurno je da nećete ići na plivanje na otvorenom u jesen ili na zimu.
Međutim, kada su uslovi za plivanje pogodni, a to može biti već i u kasno proleće, a posebno leti, preporučujemo vam ovaj vid rekreacije.
Foto: Shutterstock
Plivanje se smatra čestom alternativom za trčanje, vožnju bicikla ili šetanje, kada vreme postane toplije.
Jedan sat plivanja sagoreva oko 600 do 700 kalorija i popravlja izdržljivost, snagu i koordinaciju.
Plivanje je i odličan sport za pluća, jer se telo adaptira na korišćenje kiseonika efikasnije i pritom izbacuje više ugljen-dioksida sa svakim izdisajem.
Ovo je verovatno najmanje naporan vid rekreacije na otvorenom i ne tako popularan, ali ga nemojte odbacivati.
Hodanje, to jest šetanje poboljšava kvalitet sna, usporava gubitak gustine kostiju i jača mišiće.
Ukoliko hodate brže ili po strmim oblastima, možete sagoreti oko 300 kalorija po satu.
Foto: Shutterstock
Još jedna bitna stavka kada je u pitanju šetanje jeste da ono smanjuje krvni pritisak i holesterol, a samim tim sprečava opasnost od srčanih bolesti.
Šta više, pešačenje nizbrdo je do dva puta efektivnije kada je u pitanju regulisanje šećera u krvi i poboljšavanje tolerancije na glukozu.
Iako se planinarenje može podvesti pod hodanje, znatna je razlika u intenzitetu.
Redovno planinarenje može da poboljša izdržljivost, a istezanje tokom penjanja poboljšava razgibanost.
Penjanje podrazumeva korišćenje velikih mišićnih grupa kako u gornjem, tako i u donem telu tela.
Leđa, trbušni mišići i mišići nogu i ruku su svi istovremeno aktivirani tokom ove aktivnosti u prirodi.
Foto: Shutterstock
Planinarenje, pored fizičkih zdravstvenih koristi, koje su više nego očigledne, pruža i psihičke benefite. Povećaćete samopouzdanje i samosvest, a rešićete se stresa.
Pored svega ovoga, planinarenje zahteva i rešavanje problema, veliku mentalnu koncentraciju, te se nemojte začuditi ukoliko primetite da su vam i mentalne sposobnosti poboljšane nakon ovakvog vida rekreacije.
Mi smo svoje rekli, a na vama sada samo preostaje da izaberete sport koji vam najviše odgovara i uživate u čistom vazduhu i svim koristima koji sport koji ste odabrali pruža.