Zdrava ishrana, dovoljno odmora i dovoljno fizičke aktivnosti, osnovni su preduslovi za zdrav život i normalno funkcionisanje.
Foto: Shutterstock
Evo pet najosnovnijih a veoma jednostavnih stvari koje treba praktikovati, kako bi se to uspelo.
Nikad bez doručka
Ne kaže se za džaba da doručak treba pojesti sam, ručak podeliti sa prijateljem a večeru sa neprijateljem, jer doručak nam daje hranljive materije i energiju kada su nam oni najpotrebniji.
Foto: Pixabay
Dakle, ujutru kako bismo uopšte mogli da krenemo u dnevne aktivnosti. Takođe, kada jedemo ujutru, manje jedemo tokom dana i sagorevamo više kalorija.
Preskakanje doručka aktivira hormone stresa a njihov loš učinak ogleda se u tome, što podstiču telo da skladišti više masti.
Slatkiše svedite na najmanju meru
Šećeri nam se danas nude takoreći u svakoj vrsti hrane pa ih je teško izbeći, ali možemo izbeći bar njegovo direktno konzumiranje kroz slatkiše i namirnice koje sadrže najviše šećera kao što su bombone, karamele, napolitanke i drugi industrijski slatkiši.
Foto: Shutterstock
I sokovi su puni šećera. Bar oni industrijski. U njima i inače nema skoro ništa potrebno organizmu i apsolutno su bespotrebni, osim što mogu da ugase žeđ.
Ali za to je najbolja voda. Zato, kada želite da uzmete vitamine, jedite voće.
Crveno meso tri puta nedeljno
Naša ishrana se velikim delom bazira na mesu i to crvenom. Međutim, pokazalo se da i preterano unošenje ove vrste mesa može biti faktor rizika za neke bolesti, među kojima su i maligne, pa je ključ u umerenom konzumiranju.
Foto: Shutterstock
U prevodu, crveno meso ne bi trebalo da se unosi više od tri puta nedeljno, što se odnosi i na mesne prerađevine, a posebno industrijske.
Ostalim danima, crveno meso se može zameniti piletinom i ribljim mesom.
Šetajte barem pola sata dnevno
Šetnja kao bazična fizička aktivnost koristi celom organizmu i pokreće svaki mišić u telu. Ona jača srce, kosti i zglobove, pomaže mršavljenju, podstiče varenje hrane, pomaže nam da jasnije mislimo, odličan je antistresor.
Foto:Pexels
Da bi imala takve efekte valjalo bi šetati malo bržim tempom, koliko da se ubrza disanje i najmanje pola sata, naravno u jednom komadu.
10.000 koraka koji se inače preporučuju je idealno ali možda ipak nije uvek izvodljivo. No valjalo bi bar par puta nedeljno prošetati upravo toliko.
Spavanje i pauze obnavljaju energiju
Kada smo nenaspavani nismo svoji, razdražljivi smo, dekoncentrisani, ošamućeni ali i mnogo manje produktivni nego kada smo dovoljno spavali.
Foto: Shutterstock
Zato se vredi potruditi i eliminisati faktore koji mogu da izazovu nesanicu, kao što je kafa u večernjim satima, previše sedenja, previše gledanja u monitore televizora, računara, mobilnih telefona pred spavanje.
Za dobar odmor, osim sna, neophodne su i pauze u radu tokom dana kao i za vikend kada se pune baterije i obnavlja energija.