Roditelji čija su deca imala fras dobro znaju koliko su se straha tada nahvatali i koliko se uplaše od svake sledeće povišene temperature. Fras, odnosno nevoljno grčenje mišića tela deteta pri veoma naglo povišenoj telesnoj temperaturi, praćeno gubljenjem svesti, nekontrolisanim trzajima ruku i nogu, ponekad i zastojima u disanju, za roditelje jeste strašno i dramatično iskustvo.
Foto: Shutterstock
Zbog pomenutih manifestacija oni se uplaše za život deteta a napad srećom sam prestane nakon nekoliko minuta i uglavnom ne ostavlja nikakve posledice po dete.
Febrilne konvulzije, kako glasi medicinski naziv za fras, se obično dešavaju u uzrasta između pola godine i pet godina, pri čemu se polovina slučajeva zabeleži između prvog i drugog rođendana.
Javljaju se kod 2-4 odsto mališana ovog uzrasta, skloniji su im dečaci nego devojčice. Napadi znaju da se ponove a rizik od ponavljanja se procenjuje na oko 40 odsto. Tri četvrtine ponavljanja se beleži u roku od najviše godinu dana a svako drugo, u prvih šest meseci nakon pojave prvog frasa.
Foto: Shutterstock
Fras se u najvećem broju slučajeva dešava prvog dana kada bolest počinje i to pri naglom skoku temperature, koja obično bude veća od 38, 5 stepeni Celzijusa. Ta povišena temperatura uglavnom je izazvana respiratornim infekcijama, obično grla, nosa i uha do čega su doveli virusi ili bakterije.
Roditelji bi u situaciji frasa kod deteta trebalo, koliko god je moguće da sačuvaju prisebnost, da dete okrenu na bok ili stomak i tako spreče zapadanje jezika, da mu stave čepić za obaranje temperature i pozovu Hitnu pomoć. Dete ne treba drmusati, niti mu nasilno otvarati usta i stavljati bilo šta u njih.
Foto: Shutterstock
Deci koja su imala fras rade se obimni pregledi i analize krvi i urina. Po potrebi se rade i mikrobiološke analize kako bi se utvrdio uzrok nastanka frasa i isključila ozbiljnija stanja.
Prognoze frasa su dobre jer nema dokaza da oni uzrokuju oštećenja mozga dok se kasnije tokom života veoma retko kao posledica frasa desi epilepsija.