Više se ne postavlja pitanje da li mobilni telefoni zrače, već samo koliko i kako da se od tog zračenja zaštitimo. Koliko mogu da budu opasni po zdravlje, pokazuje i činjenica da je Međunarodna agencija za istraživanje raka, zračenje mobilnih telefona svrstala u takozvanu grupu 2B, potencijalno kancerogenu za ljude.
Foto: Shutterstock
Stručnjaci navode da je štetnost od telefona najizraženija kada ih držimo blizu sebe kao i kada se uspostavlja veza prilikom pozivanja. Zato bi telefon valjalo, kada god je moguće držati dalje od sebe, noću najbolje u drugoj prostoriji ili bar ne u krevetu ili pored kreveta, što većina, naročito mladih, redovno radi.
Foto: Shutterstock
Prilikom pozivanja valjalo bi odmaknuti telefon od uva dok se veza ne uspostavi a i tokom razgovora aparat ne mora da se drži tik uz uvo da bi se sagovornik čuo. Preporučljivo je telefon naizmenično držati na jednom pa na drugom uvetu i potruditi se da skratimo razgovor a ne da razgovarajući mobilnim telefonom prekraćujemo vreme. Minuti mogu da budu besplatni ali zdravlje ne.
Foto: Shutterstock
Manje je štetno razgovarati sa uključenim spikerfonom nego držeći telefon pored uva. Umesto razgovora za komunikaciju dobro mogu da posluže i SMS poruke.
Nije dobro ni nositi telefon uz telo, recimo u džepu što naročito važi za muškarce jer može da utiče negativno na broj spermatozoida.