U vrelim letnjim danima česta su trovanje hranom. Najčešće su izazvana bakterijom salmonelom koja se nalazi u mleku, mesu ili jajima. Do trovanja u najvećem broju slučajeva dolazi zbog neadekvatnog čuvanja hrane ali i loše higijene u kuhinji.
Photo: shutterstock
Uz sledećih nekoliko saveta izbeći ćete neprijatnosti koje trovanje može da izazove a to su bol u stomaku, glavobolja, mučnina, slabost, dijareja, povraćanje.
Photo: shutterstock
Mleko i mlečne proizvode, kupujte samo ako se čuvaju u frižideru. U toplim danima, kakvi su sada, jedino su tako čuvani, bezbedni za upotrebu.
Photo: shutterstock
Da biste bili sigurni da ste kupili sveže mleveno meso, tražite da vam mesar meso samelje pred vama a ne da vam daje ono koje je ranije samleo.
Prilikom pripremanja hrane, sve namirnice dobro operite pod mlazom hladne vode. Kuhinja u kojoj pripremate hranu, što uključuje i pribor za čuvanje i pripremu hrane, mora biti besprekorno čista.
Photo:pexels
Hrana koja mora termički da se obrađuje, treba da se kuva ili peče dovoljno dugo i na visokim temperaturama, jer nedovoljno kuvana ili pečena hrana nije bezbedna za upotrebu. Ovo se naročito odnosi na jaja, ribu i morske plodove.
Photo: pexels
Namirnice čuvajte u čistoj ambalaži, voće, povrće, mleko, jaja, meso obavezno u frižideru, na odgovarajućoj temperaturi. Kada odmrzavate namirnice, odmrzavajte ih u frižideru a ne na sobnoj temperaturi.
Photo: pixabay
Vodite računa o roku trajanja hrane i ne koristite onu kojoj je rok istekao. Spremljen obrok na sobnoj temperaturi, držite najduže dva sata.
Photo: pixabay
Izbegavajte kupovinu brze hrane na kioscima.
Photo: pixabay
U slučaju trovanja hranom nekoliko sati ne treba ništa jesti, kasnije u ishranu polako uvoditi prvo prepečeni hleb, bareni pirinač, krompir i šargarepu, griz. Ne treba jesti masnu i prženu hranu, mlečne proizvode niti piti alkoholna pića, kafu, mleko. Obavezno mirovanje se podrazumeva, kako bi se isrpljeni organizam oporavio.
Photo: pixabay