Rojters prenosi da je savet Svetske zdravstvene organizacije da, ako ste zdravi, treba da nosite masku samo u sledećim slučajevima.
Foto: Shutterstock
- ako negujete nekoga za koga se sumnja ili je potvrđeno da je zaražen Kovidom-19
- ako ako kašljete ili kijate, ili sumnjate da imate Kovid-19.
Maske deluju tako što hvataju kapljice koje se raspršuju prilikom kašljanja, kijanja i disanja - to su glavni put prenosa novog korona virusa.
Postoje dve glavne vrste maski: hirurške maske od tkanine koje se nose preko nosa i usta i one koje se bolje priležu, a koje se ponekad nazivaju i respiratorima.
Foto: Shutterstock
Maske koje bolje priležu - poput N95 - mogu ponuditi dobru, ali ne i potpunu zaštitu od zaraznih kapljica, dok napredni model - maske N99 - mogu pružiti bolju zaštitu, mada su se pojedinci žalili da se sa njima teže diše.
"N" ocena se odnosi na procenat šestica prečnika najmanje 0,3 mikrona koji je maska dizajnirana da blokira: N95 maske zaustavljaju 95 odsto, a N99 maske 99 odsto.
Neke maske imaju ventil na prednjem delu kako bi se sprečilo da se prilikom izdaha kondenzuje vlaga iznutra, što činii masku vlažnom i podložnijom prodiranju virusa.
Maske su efikasne samo ako ih kombinujete sa čestim pranjem ruku i ne dodirujete lice.
Svako ko koristi masku mora da se postara da temeljno opere ruke sapunom i vodom ili sredstvom za čišćenje ruku na bazi alkohola.
Foto: Shutterstock
Maska treba da prekriva usta i nos, a između lica i maske ne sme biti praznina.
Koliko god je to moguće, izbegavajte dodirivanje maske.
Kad maska postane vlažna, zamenite je novom. Nemojte ponovo koristiti maske za jednokratnu upotrebu.
- Nošenje maske takođe može umanjiti sklonost ljudi da dodiruju lice, što se dnevno dešava mnogo više puta nego što shvatamo i predstavlja glavni izvor infekcije bez odgovarajučhe higijene ruku - rekao je Stiven Grifin, vanredni profesor Institutu za medicinska istraživanja Univerziteta u Lidsu, prenosi agencija.