Pre prošlogodišnjeg proglašenja epidemije malih boginja, procenat vakcinisane dece MMR vakcinom protiv malih boginja, zauški i rubele, bio je najniži od uvođenja ove vakcine među obavezne vakcine u našoj zemlji. U Beogradu je procenat vakcinisane dece opao ispod 40 odsto.
Foto: Shutterstock
Najveći razlog zbog koga su roditelji izbegavali da vakcinišu decu bio je strah od autizma. A kako je uopšte došlo do toga da se ova vakcina i nastanak autizma povežu?
Pre 20 godina jedan abdominalni hirurg u Velikoj Britaniji, objavio je rad u kome je navodno na 12 slučajeva dokazao da postoji uzročno posledična veza između ove dve stvari. Članak o tome, objavljen u časopisu "Lanset", preneli su drugi mediji i strah je krenuo.
Foto: Shutterstock
Međutim, godinu dana kasnije Svetska zdravstvena organizacija, američko i britansko udruženje pedijatara su ovu povezanost demantovali, a pet godina kasnije otkriveno je da je hirurg imao finansijske koristi od objavljivanja rada prema kome MMR vakcina izaziva autizam.
Magazin "Lanset" se ogradio od doktora i njegovog rada, 2010. godine rad je zabranjen i povučen. a lekar izgubio dozvolu za rad. Ostao je samo strah koji su među roditelje sejali protivnici vakcinisanja.
Foto: Shutterstock
Srećom, ove godine je procenat vakcinisane dece znatno porastao u odnosu na prošlu i prethodne godine. MMR vakcina se daje u dve doze, prva kada dete navrši godinu dana, a druga u sedmoj godini, pred polazak u prvi razred.