Kako nam kafa može pomoći u borbi protiv virusa?

Kako nam kafa može pomoći u borbi protiv virusa?

U Hrvatskoj je potvrđen treći slučaj zaraze korona virusom, pa više ne možemo reći da je opasnost daleko. Iako nas savetuju da nema mesta panici i da se stvari drže pod kontrolom, nije na odmet preduzeti mere opreza i preventivno se zaštititi.

Foto: Shutterstock

Pitate se kako nam u tome može pomoći kafa?

Verovatno ste čuli za zlatno pravilo kada ste bolesni, a to je - hidratacija, hidratacija, hidratacija. Iako kofein može da izazove dehidrataciju, to se dešava samo u ekstremnim slučajevima i kod umerenog konzumiranja nema nikakve opasnosti.

Optimalan unos vode je veoma važan i kada ste zdravi, tako da o tome uvek treba voditi računa. Zato se uz kafu uvek preporučuje čaša vode.

Foto: Shutterstock

Kofein može da utiče na san, ali samo kada su u pitanje velike količine kafe.

Ipak, mnogi od nas postavljuju sledeće pitanje.

Da li se treba se odreći kafe?

Ako ste ljubitelj kafe, to je baš težak zadatak. Dijetetičarka iz Nešvila Dženi Bet Kroplin kaže da to i nije neophodno.

Istina je da postoje i prednosti i mane konzumiranja kafe kada ste bolesni. Složićemo se da kafa ima sastojke koji vas može držati na nogama, te treba uzeti u obzir sve faktore kada se pitate da li bi se trebalo odreći "eliksira energije".

"Kafa nije loša stvar. Ona zapravo ima brojne blagodeti kada je u pitanju zdravlje.

Kafa sadrži mnoštvo polifenolnih antioksidanasa koji se bore protiv bolesti", kaže Kroplinova.

Foto: Shutterstock

"Istraživanja predlažu da aktivnost antioksidanata, posebno od ferulinske i kafenske kiseline imaju protiv upalne, antibakterijske i antivirusne efekte." dodala je. "Sve ovo može biti od pomoći za telo koje se bori protiv bolesti."

Plus, polifenoli u kafi mogu biti od pomoći u smanjenju upale. "Kada smanjimo upalu u telu, to može postaviti temelje za ozdravljenje." kaže Kroplinova.

Najveća prednost kafe je energija koju nam daje. Jedna studija pokazuje da kafa umanjuje generalne "slabosti" koje se povezuju sa prehladama.

Foto: Pexels

U istraživanju je učestovalo 46 ljudi. Njima je data kafa sa kofeinom, bez njega i voćni sok. Kod prehlađenih učesnika koji su pili kafu sa kofeinom primećena je povećana budnost i aktivnost koja je bila jednaka kao kod učesnika koji nisu bili bolesni. Kod bolesnih učesnika koji su pili kafu bez kofeina takođe je primećeno poboljšanje.

"Kofein može zapravo da pomogne da nadoknadite taj tromi osećaj i oraspoložite se."

Zaključak

Ako redovno pijete kafu, nema potrebe da je preskačete samo zato što ste bolesni.

"U umerenosti, spojena sa drugim hidrirajućim pićima kao sa vodom, kafa zapravo može da pomogne telu fizički i emocionalno", kaže Kroplinova. Zato što ponekad, topla šolja užitka je upravo nešto što bi doktor preporučio.

Foto: Pixabay

Brojne prednosti kafe treba iskoristiti kada ste zdravi, ali i kao preventivu, naročito ovih dana kada ceo svet priča o korona virusu i kada je pred našim vratima. 

Zato će ljubitelje kafe, ali i one koji brinu u svom zdravlju, obradovati savet da ako žele da se odbrane od korona virusa dnevno piju dve do tri kafe, jer upravo ona blagotvoreno utiče na sistem organa za disanje, tako što kofein, glavni sastojak kafe, jača funkciju pluća, deluje kao bronhodilatator i širi disajne puteve. 

Zatvoreno za komentare.