Kako se pravilno čuvaju lekovi i gde ih nikako ne treba držati?

Kako se pravilno čuvaju lekovi i gde ih nikako ne treba držati?

Kako bi se očuvala aktivnost i delotvornost sastojaka lekova i obezbedilo da oni stvarno deluju, važno je i kako se lekovi čuvaju.

 Foto: Shutterstock

Uz svaki lek proizvođači i navedu kako se koristi i kako se čuva, ali opšta je preporuka da lekove treba čuvati na suvom mestu i na sobnoj temperaturi. Zato, kupatilo, kao mesto gde se kod nas veoma često drže lekovi, nikako nije pogodno za to.

Najbolje je u kući odrediti posebno mesto samo za tu svrhu, recimo jednu fioku u kojoj će lekovi stajati. To će pomoći da uvek znate gde da nađete lek, ako vam zatreba a i da povremeno proverite, da li među lekovima koje čuvate, ima i onih sa isteklim rokom trajanja, koje bi trebalo baciti.

Foto: Pixabay

Neki lekovi pak, zahtevaju čuvanje u frižideru i njih je najbolje držati na pregradi iznad fioke predviđene za čuvanje povrća, pošto je na njoj temperatura uvek približna. Hladan lek je pre upotrebe poželjno malo držati u ruci da se zagreje, naročito ako je reč o kapima, jer one, kada su hladne, ne prijaju baš ušima ili očima.

Kada lek ne pijete kod kuće, nego ga nosite na posao ili neko drugo mesto, gde ćete primiti terapiju, nemojte ga nositi u džepu, bar ne onom koji je uz telo, da se ne ugreje. Najbolje je da lek stavite u torbu ili spoljni džep i da pritom, ako već nije u svojoj originalnoj kutiji, bude spakovan u čistoj foliji ili kutijici.

Foto: Shutterstock

Poseban oprez u čuvanju lekova savetuje se porodicama sa malom decom. One lekove treba da čuvaju van domašaja mališana, jer neki lekovi mogu da budu veoma opasni po decu, ukoliko ih slučajno progutaju. 

Zatvoreno za komentare.