Kada je u pitanju hidratacija, voda je u tome najbolja, a svako od nas ima različitih preferencija pa tako neko pije toplu, a neko hladnu vodu.
Foto: Shutterstock
Stomak, kao i naše telo uopšte, različito reaguju na toplu i hladnu vodu koje različito deluju na varenje. Deluju na varenje, cirkulaciju pa čak i na glavobolju. Kada je reč o hidrataciji, tu nema razlike.
Ispijanje tople, ako i hladne vode, dobro je u određenim momentima, a evo kako i kada bi trebalo da je konzumiramo.
Bićete manje žedni kada pijete ovakvu vodu, a uz to ćete se hidrirati. Imajte na umu to kada mislite da ste dehidrirali.
Iako će vas topla voda bolje hidrirati, a nakon napornog treninga bolje popijte hladnu vodu ako ste topli i znojavi. Tako ćete sprečiti pregrevanje.
Foto: Shutterstock
Za bolje varenje pijte toplu vodu. U kineskoj medicini ova voda se posebno preporučuje kod varenja. Hladna voda može da zgusne masti i da oteža rad organa za varenje.
Jedno istraživanje je pokazalo da hladna voda može da vam zada glavobolju i poveća šanse za migrenu.
Poboljšava cirkulaciju i opušta mišiće pa se tako bori protiv zatvora i grčeva. Popijte toplu čašu vode ili čaja kada imate problema sa stolicom i biće vam uskoro mnogo bolje.
Hladna voda može da učini sluz u sinusima gušćom i tada ju je teže izbaciti. Ako ste prehlađeni i morate mnogo da praznite nos, topla voda će vam biti najbolji prijatelj.
Povećava vašu telesnu temperaturu i samim tim pomaže bolje sagorevanje kalorija.