Kandida je veoma čest uzročnik upornih i neprijatnih gljivičnih infekcija.
Foto: Shutterstock
Ishrana je veoma važan segment u terapiji ovih oboljenja a podrazumeva pre svega izbegavanje slatkiša, namirnica s kvasnim gljivicama i sve industrijske visokoprerađene hrane, posebno one bogate aditivima, hormonima i pesticidima.
Zato u slučaju infekcije kandidom, iz ishrane treba odmah izbaciti šećer, kafu, peciva od belog brašna, kvasca, pečurke, sušeno voće. Takođe i alkohol, budući da u njemu ima dosta šećera.
Neophodno je smanjiti konzumiranje mlečnih proizvoda i voća sa visokim sadržajem šećera, kao što su grožđe, banane, lubenice.
Foto: Pixabay
Za razliku od ovih, sledeće namirnice treba obavezno uvrstiti u ishranu:
- Beli luk je najefikasniji prirodni lek u borbi protiv kandide. Bolje rezultate daje ako se jede svež nego kuvan, u jelima. Dovoljno je dnevno pojesti dva-tri čena belog luka.
Foto: Pixabay
-Divlji origano eliminiše podlogu za dalje razmnožavanje kandide. Koristi se tako što se pet-šest kapi ulja ove biljke stavi ispod jezika ili razredi u vodi i pije nekoliko puta u toku dana.
Foto: Shutterstock
- Kefir i jogurt kao sirovi organski probiotici sprečavaju rast gljivica i razbuktavanje infekcije. Preporučuje se da se tokom infekcije, dnevno pije po pola litra jogurta. Njime može da se maže i sluzokoža zahvaćena infekcijom.
Foto: Pixabay
- Kaprilna kiselina koju sadrži kokosovo ulje sprečava razvoj kandide.
Foto: Pixabay
- Kao alkalna supstanca, soda bikarbona menja odnos baza i kiselina u organizmu i pozitivno utiče na smanjenje gljivica, pa i kandide.
Foto: Shutterstock