Osim što uklanjaju štetne materije iz organizma i čiste krv, bubrezi regulišu ravnotežu vode u organizmu kao i koncentraciju minerala u krvi. Takođe regulišu proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, a važni su i za metabolizam vitamina D.
Foto: Shutterstock
Bubrežne bolesti se razvijaju sporo i dugo, a da sa bubrezima nešto nije u redu i da ne rade dobro, ukazuju i sledeći znaci.
Promene u mokraći i mokrenju, kao što su drugačiji izgled odnosno boja i miris urina, zatim povećana potreba za mokrenjem, koja je naročito izražena noću.
Posebno zabrinjavajući znak je pojava krvi u mokraći, što nekada ukazuje na upalu bubrega, ali može biti posledica i težih bubrežnih oboljenja.
Foto: Shutterstock
Otoci na člancima, nogama i rukama su jedan od sigurnijih pokazatelja da bubrezi, čija je jedna od osnovnih uloga uklanjanje viška tečnosti iz organizma, ne rade dobro.
Još jedna vrsta otoka može da bude simptomatična, a to su otoci oko očiju, odnosno podočnjaci koji su obično tamni.
Foto: Shutterstock
Kao posledica neizbacivanja sve tečnosti, koja bi trebalo da se izbaci kada bubrezi rade normalno, ali i neravnoteže minerala i hranljivih materija, koža postaje suva i svrbi. Zato u slučaju svraba kože za koji ne vidimo jasan razlog i nemamo objašnjenje, može da se posumnja i na probleme sa bubrezima.
Postoji još jedan karakterističan znak bubrežne slabosti, na prvi pogled teško poveziv sa bubrezima, a to je kiseo zadah i metalni ukus u ustima.
Loš zadah je posledica postojanja nakupljenih toksina u organizmu, dok metalni ukus nastaje zbog podizanja nivoa mokraćne kiseline u krvi, koja se u ustima, odnosno u pljuvačci, rastvara na amonijak.
Foto: Shutterstock
Bol u donjem delu leđa, naročito ako traje duži vremenski period, zna da bude povezan sa oslabljenim radom bubrega.