Kako bi telo moglo da apsorbuje i iskoristi hranljive materije, sistem za varenje mora dobro da razgradi hranu. Nezdrave navike u ishrani, poput prevelikog unosa hrane sa kojom sistem za varenje ne može da se nosi, uzrokuju probavne tegobe, a one mogu štetno da utiču na odnos alkalnog i kiselog u telu.
Foto: Shutterstock
Ako je vrednost pH manja od 7, znači da je telo previše kiselo. Prekomernu kiselost zvanu acidoza mogu da izazovu ne samo namirnice koje jedemo, nego i način na koji ih jedemo. Savremena zapadnjačka ishrana podrazumeva da većina nas jede pogrešnu vrstu hrane i pije pogrešna pića. Takva ishrana jednostavno parališe organizam i predstavlja nam teret.
Svoju ulogu, pritom, igraju i drugi faktori, poput stresa, nedovoljnog sna, zagađenosti i preteranog vežbanja, koje uzrokuje pojačano lučenje mlečne kiseline.
Takođe, na povećanje kiselosti uveliko utiče i životno doba.
7 svakodnevnih tegoba koje pokazuju da vam je telo previše kiselo:
I jedno i drugo mogu da budu uzrokovani prebrzim jedenjem, velikom količinom hrane ili prekiselim obrocima.
Budući da kiselina smanjuje količinu kiseonika u krvi, osećate se tromo, jer mozgu i telesnim sistemima nedostaje taj vitalni element.
Prekomerna telesna težina govori da vaša ishrana nije u skladu sa sposobnostima tela da obradi hranu koju mu dajete.
Višak kiseline izlučuje se preko kože i uzrokuje njeno oštećenje i upalu.
Mogu se direktno povezati s izrazito kiselom ishranom, jer se tada bakterije mnogo brže razmnožavaju nego kod alkalne ishrane.
Kada telo ne dobija pravu hranu i kada se želudačna flora menja, verovatno je ishod slab odbrambeni sistem.
Upala može biti znak da se alkalni minerali u kostima i mišićima izlučuju kako bi neutralizovali kiselost. Pojedine kiseline, poput arahidonske kiseline u crvenom mesu, takođe aktiviraju upalu.
Ako ste prepoznali sve ili većinu ovih simptoma kod vas, vreme je da alkalizujete svoje telo!
Foto: Shutterstock
1. Svaki dan popijte dve litre vode. U to možete da uračunate sokove, ali je potrebno piti i dosta vode. Nemojte prestati da pijete vodu i da onda počnete da pijete, na primer, samo sok od šargarepe. Uz dve litre na dan, telo i organi će biti gipki i zdravi.
2. Ako između obroka ogladnite, popijte malo čaja od povrća ili filtriranu vodu. Nekada je telo žedno, a ne gladno, pa je bolje nešto popiti nego pojesti.
3. Uveče nemojte da pijete ili jedete sirovu hranu, jer se teško vari. Tokom noći takva hrana može da se fermentiše u želucu.
4. Umesto crnog čaja ili kafe pijte sok, biljni čaj i supu. Crni čaj i kafa su kiseli.
5. Nemojte da budete napeti dok ste na kuri čišćenja. Ostanite smireni i fokusirani na cilj. Uživajte u procesu čišćenja tela i duha!