Važeće preporuke Svetske zdravstvene organizacije kažu da je idealno da između dvaju trudnoća prođu dve godine a najmanje godina i po dana. Postoje ozbiljni i utemeljeni razlozi zbog kojih lekari savetuju da se napravi ovolika pauza i žene sačuvaju od brze sledeće trudnoće.
Foto: Shutterstock
Oni su sadržani u tome da žensko telo zapravo treba potpuno da se oporavi od jedne trudnoće i porođaja da bi bilo spremno za sledeće a sve kako bi se izbegle moguće negativne posledice, prebrze sledeće trudnoće i po majku i po bebu.
Naime, stručnjaci smatraju da žene koje su već u prvoj godini nakon porođaja ostale trudne, povećavaju verovatnoću da se porode pre vremena.
Foto: Pixabay
Rizik ne postoji samo po majku nego i po bebu, jer je u slučaju malog razmaka između porođaja, veći rizik od deformiteta kod novorođenčeta. Rizik je tim veći što je razmak između porođaja manji.
Najnovija naučna istraživanja rađena u Kanadi, a objavljena u magazinu "Journal of the American Medical Association", ne spore ove rizike u slučaju da je razmak između dva porođaja manji od godinu dana, ali pokazuju da nakon što prođe ta godina, rizika gotovo da i nema. Po njima, idealan razmak između dvaju trudnoća jeste godina do godinu i po dana.
Objašnjenja radi, kada se kaže razmak između trudnoća, misli se na vreme koje prođe od rođenja jednog deteta do začeća drugog.
Foto: Pixabay
Studija kojom je obuhvaćeno 150.000 trudnoća u Kanadi u periodu od 10 godina, pokazala je da u slučaju da se trudnoća dogodi u razmaku manjem od godine dana, kod majke mlađe od 35 godina, tada nema rizika za nju, ali ima za njenu bebu.
Mogući rizici su prevremeni porođaj, mala porođajna težina ali i oni najveći, dakle rizik od smrti ploda ili smrti deteta u prvoj godini života. Kod žena starijih od 35 godina, rizik je još veći jer njemu nije izložena samo beba nego i majka. Rizik je najveći ukoliko između dve trudnoće prođe manje od devet meseci.
Međutim, istraživači kao dobru vest navode da značajnije razlike u riziku nema ako između trudnoća prođe godina ili dve.