Krenula je sezona prehlada: Evo kako da je najlakše prebrodite

Krenula je sezona prehlada: Evo kako da je najlakše prebrodite

Naglo zahlađenje nas je izgleda iznenadilo, a ruku na srce, nije bilo nimalo lako u jednom danu se prilagoditi padu temperature sa letnjih na zimske vrednosti. To je izazvalo prve prehlade i nazebe, kašljanje, kijanje. Evo šta treba znati o prehladi i šta činiti da je što bezbolnije prebrodimo.

 Foto: Shutterstock

Prehladu izaziva rinovirus koji se zadržava na sluznici nosa i ždrela. Tegobe koje prate ovo stanje, jer lekari ističu da ga je ispravnije smatrati stanjem nego bolešću, su začepljen nos i curenje vode iz njega, suzenje očiju, kijanje. Nekada se javljaju i kašalj, pa i promuklost a ume da se, srećom blago, poveća i telesna temperatura.

Foto: Pixabay

Prvo što se primeti na osobi sa prehladom jeste zajapurenost dok su joj nosna krilca crvena. Upravo vezano za njih, često grešimo, jer previše i nekontrolisano stavljamo kapi za nos. To nije dobro, zato što može da izazove otok nosne sluzokože i dovede do njenog tanjenja.

Nije dobro i zbog toga što je zapušen nos u stvari brana za ulazak virusa i hladnog vazduha u organizam. Tada se, istina je, hladan vazduh preusmerava na usta, ali dovoljno je da ih utoplimo i rešimo i taj problem.

Foto: Shutterstock

Osnovni je savet, da u slučaju prehlade treba mirovati i provetravati prostorije u kojima se boravi. Dobro je i da se pije dosta tečnosti  a naročito vode, voćnih sokova i čajeva. Voda i sokovi treba da budu sobne temperature a čajevi topli.

Foto: Shutterstock

Mirovanje nikako ne znači da ne treba danima izlaziti iz kuće. Naprotov, preporučuju se redovne šetnje na čistom vazduhu. Ali se ne preporučuju skupovi sa velikim brojem ljudi.

Kako bi zaštitili ostale članove porodice od virusa, prehlađeni bi trebalo da koriste poseban pribor za jelo, tanjire, kao i peškir.

Zatvoreno za komentare.