Đumbir je jedna od najlekovitijih namirnica koja se vekovima koristi kao pomoć kod raznih tegoba - odličan je za probavu, pomaže kod osećaja mučnine, kod želudačnih tegoba, dobar je za čišćenje pluća i detoksikaciju tela, jačanje imuniteta, čišćenje lica od akni, ubrzavanje metabolizma, gubitak kilograma...
Foto: ShutterStock
Ukoliko želite da iskoristite ono najbolje od ove biljke, onda uzmite sveži koren i izrendajte ga, tako se otpuštaju aktivni sastojci, mnogo bolje nego kada se secka nožem.
Takođe, imajte na umu da i đumbir u prahu ili ušećereni imaju lekovita svojstva, iako je sveži uvek bolji izbor.
25 situacija u kojima pomaže đumbir:
U dva litra vode ubacite na kolutiće narezan mali krastavac i jedan limun. Dodajte kašiku izrendanog svežeg đumbira i 5-6 listića mente. Napitak popijte tokom dana, savetuje nutricionistkinja Sanja Ćosić.
Ovaj napitak smanjuje apetit, podstiče pražnjenje creva, čisti unutrašnje organe i deluje blagotvorno na ceo organizam.
Hemijski sastav đumbira, odgovoran za njegov oštar okus, zaslužan je za smanjivanje grčeva u želucu, neutralizaciju probavne kiseline i smirivanje dela mozga odgovornog za povraćanje.
Kod osećaja mučnine, posebno tokom vožnje, žvaćite komadić svežeg ili ušećerenog đumbira. Pomoći će vam i mirisanje eteričnog ulja đumbira, samo nakapajte malo na maramicu i udišite miris.
Napravite klasični "smoothie" od banane i pola čaše bademovog mleka, pa u to dodajte jednu kašičicu sveže narendanog đumbira.
- Đumbir u smutijima možete da kombinujete s jabukama, narandžama, limunom, kruškama, smokvama, urmama, tropskim voćem, šargarepom i lisnatim povrćem - objasnila je nutricionistkinja.
Čaj od đumbira ubrzava metabolizam i podstiče sagorevanje masti, pa pomaže pri mršavljenju. Daje duži osećaj sitosti i smanjuje apetit. Uz sve to, jača imunološki sistem i pomaže u detoksikaciji jetre.
Ovaj napitak smanjuje nadutost, umiruje probavni trakt i podstiče probavu. Navedenu količinu pijte četiri dana, osetićete olakšanje.
U dva litra vode stavite kašičicu rendanog đumbira, krastavac srednje veličine i jedan limun narezane na tanke kolutove, kao i 12 listića nane. Promešajte i ostavite preko noći u frižideru. Pre upotrebe procedite napiptak.
Čaj od đumbira pije se dva puta dnevno kod prehlade. Napravite ga od pola kašičice rendanog đumbira koji je u vrućoj vodi stajao nekoliko minuta.
Stavite u blender šoljicu spanaća, jednu kašičicu sveže rendanog đumbira, dve šoljice iseckane breskve, dve šoljice meda i četvrtinu šoljice vode. Izmiksujte i popijte kao međuobrok.
Ovaj napitak je odlično popiti pre treninga jer podstiče metabolizam, a time ubrzava mršavljenje.
Isecite sveži koren đumbira na kriške, dodajte u vrelu vodu i kuvajte pet minuta. Procedite, pa po želji u čaj dodajte med, limun, cimet, kardamon ili karanfilić.
Naučno je dokazano da đumbir pomaže u lečenju raka debelog creva i prostate.
Istraživači sa Univerziteta Džordžija iz SAD, kažu da je delotvorniji od hemoterapije jer uništava samo ćelije raka, za razliku od hemoterapije koja uništava i zdrave ćelije u telu.
Tvrde da su zahvaljujući đumbiru kod jednog pacijenta smanjili veličinu tumora na prostati za čak 54 odsto!
Prema drugoj studiji, jedan sastojak đumbira - 6-shogaol, koji nastaje njegovim sušenjem ili kuvanjem, pokazao se odličnim u uništavanju ćelija raka u dojci.
Napravite želatinastu smesu od dva limuna, dva korena đumbira veličine oko 15 centimetara i meda. Isecite i limun i đumbir na kriške pa ih složite u teglu red jednog pa red drugog i tako dok sve ne potrošite.
Preko toga sipajte med, tako da prekrije sav sadržaj.
Potom teglu zatvorite i stavite u frižider. Smesa je spremna za upotrebu kada postane želatinasta. Kada vas zaboli grlo, stavite dve do tri kašike u vruću vodu, pričekajte 3-4 minuta, procedite i popijte.
Za ove pastile potrebni su vam komad đumbira, šoljica vode, šoljica šećera (šoljice od 2,5 dcl), malo meda, sok od pola limuna i osmina kašičice mlevenog karanfilića.
Đumbir oljuštite i izgnječite u avanu. Stavite ga potom u lončić, dodajte pola šoljice vode i prokuvajte par minuta. Poklopite i ostavite 10-ak minuta, a potom procedite.
U to dodajte šećer, med, sok od limuna i karanfilić i kuvhajte na laganoj vatri 15-tak minuta dok ne postane sirupasto. Neka se potom ohladi, dok se malo ne zgusne.
Još toplu smesu uzimajte kašikom i pažljivo pravite oblik pastila na masnom papiru. Posipajte pastile šećerom u prahu i ostavite da se skroz ohlade. Možete ih čuvati u tegli.
Gingerol je sastojak đumbira koji mu daje karakterističan, ljutkasti ukus, a upravo on pomaže da se neutralizuje zadah iz usne duplje. Nije važno na koji način se đumbir uzima, važno je jedino da se nađe u ustima.
Pomešajte 120 grama tanko narezanog svežeg đumbira sa dvkašičice soli, dobro promešajte i ostavite da stoji 10 minuta. Potom dobro isperite so iz đumbira.
U lončić dodajte šoljicu pirinčanog sirćeta i tri četvrtine šoljice soli, pa zagrevajte polako dok se šećer ne otopi. Tom tečnošću prelijte đumbir. Čuvajte u frižideru. Ukiseljeni đumbir odličan je za celo telo.
Pomešajte šest kapi ulja đumbira, pet kapi eteričnog ulja eukaliptusa E. globulusa i tri kapi eteričnog ulja kardamona sa 25 mililitara bilo kojeg biljnog ulja. Ova smesa se umasirava dugo i polako u grudni koš.
Pomešajte po 30 grama karanfilića, đumbira i cimeta pa svako jutro, pola sata pre doručka, popijte pola kašičice te mešavine u pola čaše vode. Ovaj napitak ne koristite duže od mesec dana.
Napravite čaj od 2,5 dcl vruće vode i dve kašičice svežeg ili sušenog đumbira, a kad se malo ohladi dodajte pola limuna i kašičicu meda. Pijte čaj četiri do pet puta na dan kada osetite da ćete dobiti migrenu.
Napunite kadu s toplom vodom pa dodajte jednu šoljicu gorke soli, pola šoljice đumbira u prahu, nekoliko kapi eteričnog ulja đumbira i jednu kašiku sveže rendanog đumbira (stavite u praznu filter vrećicu za čaj ili metalnu loptu za čaj).
U ovoj detoks kupki nemojte uživati duže od 15 do 20 minuta. Moguće je da ćete se kasnije pojačano znojiti, ali tako i treba da bude. Znojem se toksini izbacuju iz tela.
U 25 mililitara kantarionovog ulja umešajte tri kapi eteričnog ulja lavande, tri kapi eteričnog ulja ruzmarina, tri kapi eteričnog ulja borovnice i tri kapi eteričnog ulja đumbira, pa time masirajte bolne zglobove.
Ovde se radi o trljanju tela đumbirovim oblogama. U loncu zagrejte oko pet litara vode, pa ubacite narendani koren đumbira čvrsto zavezan u gazu ili pamučnu vrećicu.
Zapamtite, važno je da voda ne vri, odnosno da se đumbir ne kuva jer tako gubi lekovite sastojke. Kada voda postane zlatnosmeđa, umočite peškir i dobro ga ocedite pa istrljajte ruke, noge, leđa, vrat i ramena, stomak i područje dekoltea, ali grudi ne.
Čaj od đumbira inhalirajte nekoliko minuta kako bi pročistili misli i rešili se eventualne glavobolje. Čaj možete da napravite od svežeg ili sušenog đumbira.
U 25 mililitara bademovog ulja ukapajte pet kapi ruzmarina, četiri kapi nane i četiri kapi đumbira, pa masirajte stomak nežnim kružnim pokretima u smeru kazaljke na satu. To pomaže kod usporene probave i zatvora.
Šoljicu kuvanog ili svežeg đumbira ubacite u tri decilitra vode u kojoj ste rastopili šoljicu smeđeg šećera. Lagano kuvajte dok voda ne ispari, a komadići šećera se zalepe za đumbir.
Na kraju komadiće uvaljajte u šećer. Ovako pripremljen možete da koristite, recimo, kod problema sa lošim zadahom. Nosite ga u torbiici, u metalnoj kutijici kao bombone.
Ovaj sirup pomaže kod kašalja. Na laganoj vatri skuvajte šoljicu oljuštenog đumbira, dve šoljice šećera i dve šoljice vode. Kuvajte 15 do 20 minuta i ostavite da se ohladi.
U ohlađeni sirup umešajte sok od limete pa sve procedite kroz gazu i prespite u sterilnu bocu. Od sirupa pravite sok, pomešajte ga s vodom, a možete da dodate i sveže listiće nane ili matičnjaka.
Izrendajte dva sveža đumbira pa pomešajte sa dve kašike meda i jednom kašikom soka od limuna. Stavite u frižider na pola sata, pa nanesite kao masku na lice. Držite nekoliko minuta i isperite.
Vrlo je jednostavno. Pomešajte kašiku rendanog svežeg đumbira i kašiku maslinovog ulja. Smesu nanesite na mokru kosu i umasirajte je u teme desetak minuta pa ostavite još 20. Na kraju kosu isperite mlakom vodom, piše 24Sata.hr.