Jedno od mnogih malih zadovoljstava svakako je popiti nešto osvežavajuće leti i nešto toplo i okrepljujuće zimi. Ali, postoje određena pića koje ljudi stariji od četrdeset godina ne bi smeli da piju. U nastavku teksta donosimo koja su to.
Foto: Shutterstock
Tekuće kalorije, u proseku, čine ogromnih 22 % našeg dnevnog unosa kalorija - više od 350 kalorija svaki dan, što je dvostruko više nego što su činile pre 30 godina, prenosi Eat This.
Istraživači sa Univerziteta Harvard i Dečje bolnice u Bostonu otkrili su da su žene koje su povećavale unos napitaka zaslađenih šećerom, poput sokova, s jednog nedeljno na više njih dnevno, unosile 358 kalorija više dnevno pa su tokom 8 godina značajno dobile na težini.
Jednostavnim "sečenjem" tekućih kalorija može se postići gubitak od čak 8 kilograma godišnje, što je veoma važna statistika, pogotovo nakon navršene četrdesete godine, kada gubitak kilograma postaje teži. Stoga, donosimo listu pića koja ne bi trebali da konzumirate nakon 40 godina.
Iako je limunada izvrsno piće koje vas po leti može osvežiti i puna je C vitamina, zbog mnogo šećera koji se koristi u njenom pravljenju nije zdrava kako za organizam, tako ni za vaše zube, prenosi Američka stomatološka zajednica (ADA).
Previše limunade ili limunovog soka može oštetiti zubnu gleđ, što dovodi do propadanja, mrlja na zubima, bola i povećane osetljivosti. U retkim slučajevima, kisela pića mogu uzrokovati apsces i gubitak zuba.
Ipak, ako pijete limunadu bez šećera, i pritom nemate želudačnih problema i problema s zubnom gleđi, u limunadi možete uživati bez griže savesti.
Foto: Shutterstock
Ako naručite džin i tonik misleći da je ovo bistro piće bolje za vas od čistih gaziranih pića, razmislite ponovo. Sa samo 350 ml tonika unesete 124 kalorije i 32 grama šećera, a to je samo sedam grama manje od količine šećera koja se nalazi u isto toliko soka.
"Laksativi vas teraju u WC i tako uklanjaju sve hranljive sastojke, vitamine i minerale koji čekaju da se apsorbuju u telo. Ako nastavite sa laksativima dugoročno, to može rezultovati nedostatkom hranljivih sastojaka u vašem organizmu, što može dovesti do raznih bolesti", upozorava doktor Tobi Amidor.
"Postoje prikladni i sigurni načini za mršavljenje, a uzimanje laksativa nije jedan od njih."
Iako u svom imenu možda sadržava reč "voda" , ova pića u bocama sadrže čak 120 kalorija, a svaka od tih kalorija dolazi iz šećera, a kad konzumirate kalorije iz tekućeg šećera, telo to ne nadoknađuje time i traži manje krute hrane. Kalorije iz pića tako se nagomilavaju na kalorije iz hrane.
Konzumiranje napitaka zaslađenih šećerom tako je jedan od najjačih svetskih faktora rizika za gojaznost.
Iako su prirodni i puni C vitamina, takođe su puni i šećera. Štaviše, većina slatkoće u soku dolazi iz fruktoze, vrste šećera povezane s nakupljanjem trbušnih masnoća. Zato ga radije zamenite vodom aromatizovanom kriškom narandže, limuna i grejpfruta.
Foto: Shutterstock
Ako ste tokom jutra veoma zauzeti i nemate vremena za pripremu doručka, kupovni smuti ponekad se čini kao odlično rešenje, bilo da idete na posao ili u teretanu. Ali, za razliku od svežih smutija, često su puni kalorija i šećera koje ćete satima morati da odrađujete na traci za trčanje.
Dodavanje proteinskog šejka može biti jednostavan način za dodavanje potrebnih nutrijenata nakon vežbanja, ali pazi da ne odaberete one pogrešne. Mnogi prahovi sadrže veštačke zaslađivače, hemijske aditive i hidrogena ulja.
Šlag za kafu takođe sadrži mnoštvo prerađenih sastojaka koje bi jednostavno trebali izbaciti iz svojeg sistema. U nastojanju da šlagovi za kafu budu ultra slatki i ukusni, a da ih pritom ne pretvore u šećerne i kalorične bombe, proizvođači se oslanjaju na lažne zaslađivače poput sukraloze.
Problem je u tome što sukraloza i dalje može rezultovati porastom šećera u krvi.
Foto: Shutterstock
Šoljica kafe ili dve mogu biti upravo ono što vašem telu treba. No, veća konzumacija može dovesti do krhkih kostiju, navodi doktorka Mamta M. Mamik, iz Medicinske škole u Ikanu u Egiptu.
"Odrasla osoba može konzumirati do 400 miligrama kofeina dnevno, što je ekvivalent četiri šoljice, ali konzumiranje bilo čega više od toga može uzrokovati izlučivanje kalcijuma, što s vremenom može dovesti do osteoporoze.
Izbegavanje viška kofeina takođe pomaže u suzbijanju neugodnih simptoma poput letargije, nesanice, glavobolje i razdražljivosti", dodaje.
Šta imaju veštačke boje i lažni šećeri zajedničko? Oboje se nalaze u dijetalnim sokovima. Gotovo svi takvi sokovi sadrže aspartam, veštački zaslađivač koji je u početku razvijen za pomoć u mršavljenju, ali je otkriveno da ima suprotan učinak.
"Zamene za šećer poput aspartama dizajnirani su tako da promovišu gubitak telesne težine i smanjuju učestalost metaboličkog sindroma, ali brojna klinička i epidemiološka ispitivanja ukazuju na to da ovi proizvodi ne deluju baš dobro i zapravo mogu pogoršati stanje", zaključio je doktor Ričard Hodin.