Veoma slične pomorandži ali mnogi ih vole čak i više od njih. Verovatno zato što su manje kisele a sigurno zato što se lakše i jednostavnije ljušte. Još kada naiđemo na vrstu koja uopšte nema semenke, eto vitamina do kojih je veoma lako doći i na poslu i na ulici, jer mandarina svugde može lako da se oguli i pojede.
Foto: Pixabay
A koje to vitamine s njom unesemo? Pre svega, kao uostalom i sa drugim citrusnim voćem, vitamin C. On odlično štiti organizam od respiratornih infekcija kao što su prehlada i grip.
Upravo zato se sezona mandarina poklapa sa hladnijim periodom godine. Dovoljno je na dan pojesti jednu do dve mandarine, pa smo uneli dovoljno vitamina C.
Osim vitaminom C, mandarina je bogata i vitaminima B grupe, te vlaknima, zatim kalijumom, gvožđem, kalcijumom, fosforom, magnezijumom. Njihovo konzumiranje se posebno preporučuje pušačima, te obolelima od hepatitisa C.
Foto: Shutterstock
Takođe i osobama koje imaju visok nivo holesterola u krvi, pošto ga mandarine snižavaju. I gojazne osobe bi trebalo redovno da ih konzumiraju, jer mandarine pomažu u oslobađanju od viška kilograma.
Njena vlakna pozitivno utiču na probavu što mandarinu preporučuje i osobama koje imaju problem sa zatvorom. Jedu se uglavnom sveže jer se, za razliku od recimo pomorandže i limuna, od mandarine sokovi skoro i ne proizvode.
Mandarina nije samo lekovita već i aromatična. Njena kora zagrejana na ringli šporeta osvežiće i zamirisati ceo stan.
Foto: Shutterstock
Domovina mandarina je jugoistočna Azija i Filipini. Osim na jugu Kine - Kina je inače i najveći svetski proizvođač ovog voća- dosta se gaje i u Japanu, zatim u Indiji.
Takođe i u našem najbližem komšiluku, odnosno u Mediteranu. Smatra se da su od evropskih mandarina, najbolje italijanske, one sa ostrva Sicilije.
U jednom kilogramu se nalazi desetak plodova a kada ih kupujete birajte one teže, jer su sočniji i ukusniji.