Teško da u prirodi postoji savršenija namirnica od meda. Njegov sastav je takav da ga je osim hranom, jednako ispravno smatrati i lekom.
Foto: Pixabay
Ne preporučuje se samo bebama mlađim od godinu dana, pošto postoji izvesna mogućnost da kod njih izazove botulizam, osobama sa dijabetesom kao i retkim ljudima alergičnim na med.
Svi ostali bi trebalo da ga redovno konzumiraju. Deca, mladi i sportisti tako dobijaju neophodnu energiju, mnogo korisniju i sa manje štetnih efekata, nego što je slučaj sa korišćenjem industrijskih slatkiša, čokoladica i slično.
Foto: Shutterstock
Za razliku od meda, ovi slatkiši, odnosno šećer iz njih, oštećuju zubnu gleđ, izvlačeći kalcijum iz nje, što vremenom dovodi do karijesa, najrasprostranjenije bolesti na svetu.
Takođe, dobro deluje i na mentalno zdravlje, popravlja pamćenje i koncentraciju, što ga preporučuje učenicima i studentima dok uče, kao i drugim ljudima čiji poslovi zahtevaju veliko umno naprezanje.
Foto: Shutterstock
Med štiti i kardiovaskularni sistem, najviše tako što snižava nivo loših a povećava nivo dobrih masnoća u krvi. Tako se smanjuje mogućnost nastanka ateroskleroze, potencijalnog izazivača mnogih bolesti srca i krvnih sudova.
Dragocen je za trudnice, jer može da im bude veoma dobar saveznik protiv jutarnjih mučnina i povraćanja, njihovog čestog problema.
Trudnice često pate i od anemije pošto im je potrebno duplo više gvožđa a med je veoma efikasan u sprečavanju nastanka malokrvnosti.
Foto: Shutterstock
Kašičica do dve meda u čaši mlake vode pre jela, pomoći će da se rizik od anemije smanji ili potpuno eliminiše. Ovakav način uzimanja meda, dakle rastvoren u mlakoj tečnosti, je jedan od ispravnih načina konzumiranja meda. Drugi ispravan način jeste da se med pre gutanja, drži i istopi u ustima.