Održavanje oralne higijene, zdrava ishrana i redovni odlasci na stomatološke preglede čim se primeti promena na zubu, tri su najvažnija preduslova za očuvanje zdravih zuba i desni.
Foto: Shutterstock
Kada je o ishrani reč, ona prvenstveno podrazumeva smanjenje unosa slatke hrane, jer veštački šećeri, koji se dodaju industrijskim slatkišima, pomažu da bakterije u usnoj duplji proizvode više kiseline koja razgrađuje zubnu gleđ i dovodi do karijesa, najrasprostranjenije bolesti na svetu.
Kada se već slatkiši unose, nije svejedno u koje vreme se unose. Bolje ih je jesti odmah nakon obroka, nego između obroka. Prirodni šećeri ne deluju kao veštački i zbog toga, recimo šećer iz voća, nije problematičan po zube i ne kvari ih.
Foto: Shutterstock
Čuvena dilema tvrda ili meka četkica ide na stranu meke. Ona se naročito preporučuje osobama sa već oštećenim desnima i zubima, a oni čiji su zubi zdravi, mogu da koriste srednje meke četkice. Tvrde četkice nisu dobre zato što mogu da oštete površinski deo zuba.
Preporuka stomatologa takođe jeste da se četkice menjaju na svaka dva meseca i posle svake preležane bolesti, pošto na četkici mogu da se nađu zaostale bakterije.
Foto: Pixabay
Za razliku od četkice koju treba redovno menjati, zubna pasta ne mora da se menja. Može uvek da se koristi ista, ona koja najviše odgovara, a važno je samo da sadrži fluor. U slučaju ozbiljnih problema sa zubima, kao što je pojava parodontoze, valjalo bi koristiti neku od specijalizovanih zubnih pasti za ovu namenu.