Za zdrave kosti izuzetno je važno izlaganje suncu, fizička aktivnost i unos kalcijuma. Ovo je naročito bitno u detinjstvu i mladosti kada kosti rastu i razvijaju se i formira se najviše koštane mase.
Foto: Shutterstock
Kasnije je značaj ovih navika bitan u preveniranju bolesti kostiju, posebno osteoporoze kao jedne od najčešćih hroničnih bolesti, neprijatelja, pre svega, ženskih kostiju u poznijem životnom dobu.
Pošto u izgradnji kostiju, osim kalcijuma, veliku ulogu imaju i drugi minerali, valja obezbediti njihov unos kako bi se bolest prevenirala ali i ublažile njene moguće posledice, među kojima su lomovi veoma zastupljeni.
Foto: Shutterstock
Gvožđe jača kosti, a nalazi se u spanaću, borovnicama, suvim kajsijama, kupinama, suvim šljivama.
Silicijum jača snagu kostiju i zuba. Njime obiluju krastavci, špargla, kupus.
Fosfor jača kosti i pomaže u njihovoj izgradnji. Fosfora ima u mlečnim proizvodima, jajima, mesu, luku, krompiru, paradajzu.
Foto: Pixabay
Bakar reguliše određene biohemijske procese u izgradnji kostiju. Njime su bogati koštunjavo voće kao i integralne žitarice.
Cink pomaže stimulaciju sinteze proteina u kostima. Cinka ima u orasima i celim žitaricama.
Mangan je posebno važan u izgradnji vezivnog tkiva i hrskavice. Ima ga u semenkama bundeve, susama, lana, te jabukama, karfiolu, breskvama i pomorandžama.
Foto: Shutterstock
Kalijum pomaže kostima tako što stabilizuje nivo elektrolita u organizmu. Kalijumom su bogate banane, suvo grožđe, celer, kakao, krompir, šargarepa i paradajz.
Magnezijum pomaže transport kalcijuma u kosti. Odlični izvori magnezijuma su zeleno lisnato povrće, koštunjavo voće, krompir i semenke.