Trudnice o ishrani treba da vode računa iz dva razloga, jedan je da se preterano ne ugoje a drugi da kroz hranu u organizam ne unesu neki nepoželjan sastojak koji kroz majčin krvotok može da dospe i u krvotok bebe i naškodi joj. Većina namirnica koja se nalazi na listi onih koje trudnice treba da izbegavaju, tu je dospela zbog mogućnosti zaraze nekom bakterijom.
Foto: Shutterstock
Zato se trudnicama savetuje da ne unose sirove, termički neobrađene namirnice, kao što su sirovo, odnosno slabo pečeno meso, poput bifteka, sirova jaja i razne vrste ribe koje se inače na neki način konzumiraju u sirovom stanju.
Recimo sirovi morski plodovi mogu da budu izvor zaraze salmonelom, zbog čega trudnice ne bi trebalo da ih jedu.
Salmonelom se može zaraziti i konzumiranjem termički neobrađenih jaja i hrane koja sadrži sirova jaja, kao što su razni kremovi, neke torte, te sladoled i majonez.
Foto: Shutterstock
Iz istog razloga, dakle prevencije zaraze ali bakterijom listerijom, na ovoj listi su i nepasterizovano mleko te pojedini meki sirevi, među kojima su i feta i gorgonzola.
Ova bakterija obitava upravo u njima kao i u nedovoljno kuvanom mesu, džigerici, a može da se pojavi i u sladoledu koji je stajao odmrznut pa opet zamrznut.
Zaraza bakterijom listerijom, naročito ako se odmah ne prepozna i ne počne lečiti, može da izazove veoma ozbiljne posledice po plod.
Foto: Shutterstock
Poznato je da neke vrste ribe sadrže visok udeo žive. Ovaj tečni metal, kada se unese u organizam trudnice, preko placente može da dospe do ploda i dovede do oštećenja mozga ili nepravilnog razvoja bebe.
Takve ribe su morski pas, sabljarka i tuna, zbog čega bi tunjevinu iz konzerve, koja se kod nas dosta koristi, trudnice trebalo da jedu veoma retko, ne više od jedne konzerve nedeljno.