Narodni lekovi protiv glavobolje

Narodni lekovi protiv glavobolje

Glavobolja može da bude laka i prolazna, ali i vrlo jaka, hronična i mučna, do te mere da ozbiljno zagorčava život. U Srbiji ne postoji evidencija o broju pacijenata koji se zbog glavobolje obraćaju lekaru, dok podaci Svetske zdravstvene organizacije kažu da više od polovine svetske populacije pati od neke vrste glavobolje.

Foto: Shutterstock

U užurbanom i stresnom svetu ne čudi što na prvu najavu bola posežemo za analgeticima, ali oni su samo deo rešenja. Pružite sebi akupresuru, potopite stopala u vruću kupku ili posegnite za umirujućim esencijalnim uljima lavande i nane.

Akupresura

Čvrstim, kružnim pokretima masirajte predeo između baze palca i kažiprsta. Neprekidno masirajte nekoliko minuta, zatim zamenite ruke i ponavljajte dok bol ne nestane. Stručnjaci akupunkture zovu ovu oblast "aktivirajuća tačka" i smatraju da je povezana sa delovima mozga u kojima nastaju glavobolje.

Zagrejte i ohladite

Potapanje stopala u vruću vodu pomaže da se umire bolovi - vruća kupka će povlačenjem krvi u stopala ublažiti pritisak na krvne sudove u glavi. Za tenzionu glavobolju stavite vruću oblogu na čelo ili na zadnju stranu vrata, a toplota će pomoći da se opuste "čvornati" mišići u toj oblasti.

Može da zvuči protivrečno, ali posle tretiranja toplotom možete da nastavite ili zamenite tretman stavljanjem hladne obloge na čelo (uostalom, probajte da vidite šta vam više prija). Umotajte nekoliko kocki leda u peškir ili upotrebite kesu smrznutog povrća umotanu u krpu. Hladnoća skuplja krvne sudove i, kada se oni suze, prestaju da pritiskaju senzitivne nerve.

Kofein

Foto: Shutterstock

Popijte šolju jake kafe. Kofein smanjuje širenje krvnih sudova i pomaže da se olakša glavobolja, te je sastojak nekih posebno jakih sredstava za umirenje bolova. Ako već pijete mnogo kafe, preskočite ovaj predlog.

Tradicija

Vežite traku, šal ili maramu oko čela, zatim je pritegnite toliko da možete da osetite pritisak oko svoje glave. Smanjenje dotoka krvi do kože glave može da pomogne da se ublaži bol uzrokovan proširenim krvnim sudovima. Probajte sa potapanjem trake u sirće, tradicionalnim lekom za glavobolju.

Lavanda i nana

Određena esencijalna ulja - posebno od lavande - mogu da pomognu da se ublaže pritisak i glavobolja. Nežno umasirajte malo ulja od lavande na čelo i slepoočnice, zatim lezite i uživajte u opuštajućem mirisu. Za maksimalno olakšanje boravite u sobi koja je prohlađena, zamračena i mirna. Što duže možete tamo da ležite udišući ovaj miris, to bolje.

Foto: Shutterstock

Kao dodatak ulju od lavande - ili umesto njega - koristite ulje nane. Ako imate isparivač dodajte 7 kapi ulja lavande i 3 kapi ulja od nane, a zatim ih udišite u vidu pare. Takođe, možete da poprskate par kapi ulja nane na maramicu i udahnete duboko nekoliko puta. Ili iscedite dve upotrebljene kesice čaja od nane i držite ih pet minuta na zatvorenim očima ili na čelu.

Pijte nešto umirujuće

Foto: Shutterstock

Đumbir ima antiflamatorna svojstva i već dugo se koristi kao efikasan lek protiv glavobolje. Da biste napravili rastvor, izrendajte pola kašičice đumbira, dodajte u šolju vode i popijte. Ili sipajte šolju vruće vode preko jedne kašike sveže izrendanog đumbira, pustite da se čaj malo ohladi i popijte ga. Đumbir je posebno delotvoran kod migrena, a ujedno pomaže da se kontroliše njihov pratilac, mučnina.

Probajte i sa šoljom čaja od ruzmarina - neki ljudi kažu da on pomaže da se predupredi pogoršanje glavobolje. Prelijte šolju ključale vode preko kašičice osušene biljke, ostavite deset minuta da se natapa, procedite i popijte.

Jedan od bakinih lekova je i jak crni čaj sa dodatkom nekoliko karanfilića. Čaj sadrži kofein, a karanfilić ima antiflamatorno dejstvo.

Popijte veliku čašu vode i vidite da li to deluje. Dehidracija, naime, često izaziva glavobolju.

Foto: Shutterstock

Vrste glavobolja

Migrenozni bol često počinje u vratu i ne ograničava se uvek na jednu polovinu glave. Napad, praćen mučninom, traje od četiri do 72 sata. Svaka deseta osoba koja pati od migrene pre početka napada doživljava aure (svetleće slike ili bljeskove svetlosti koji se obično javljaju kada osoba zatvori oči). Žene imaju migrenu dvostruko češće nego muškarci, a glavobolja znatno ometa svakodnevne aktivnosti.

Tenziona glavobolja je nešto što je skoro svako nekad imao. Bolovi se najčešće javljaju s obe strane glave. Bol se oseća, pre svega, kao neka vrsta pritiska. Česti su i bolovi u vratu. Tegobe ponekad traju samo jedan sat, ali mogu da potraju i danima. Uprkos glavobolji, možete da obavljate svakodnevne aktivnosti.

Glavobolja izazvana lekovima oblik je trajne glavobolje koja može da se oseća kao tup, rastežući ili pulsirajući bol. Nastaje ako pacijent više od deset dana mesečno pokušava da glavobolju suzbije lekovima.

Klaster glavobolja traje kratko, ali je izuzetno bolna. Pogađa samo od 0,1 do 0,9 odsto stanovništva, muškarce tri puta češće nego žene. Pacijenta napada sasvim iznenada i uz prateće neurološke pojave (s iste strane javlja se crvenilo i suzenje oka, nos je zapušen, a očni kapak pada), često čak i tokom noći ili rano izjutra.

Zatvoreno za komentare.