Pazite šta jedete: Naučnici objašnjavaju koliko je štetna brza hrana

Pazite šta jedete: Naučnici objašnjavaju koliko je zaista štetna brza hrana

Konzumiranje brze hrane povećava rizik od pojave depresije, rezultati su najnovije studije sprovedene u više država, a naučnici pozivaju doktore da u svako lečenje ove bolesti uključe savete o ishrani.

Foto: Shutterstock

Nasuprot tome, kod onih koji se hrane po principima mediteranske ishrane mnogo su manje šanse da se razvije depresija, jer riba, voće, orašasti plodovi i povrće pomažu u zaštiti od najraširenijeg problema mentalnog zdravlja u Velikoj Britaniji – depresije.

Rezultati istraživanja, koji su objavljeni u časopisu “Molekularna psihijatrija”, nastali su nakon analize istraživača Velike Britanije, Španije, Australije, Francuske i SAD.

Foto: Pixabay

Istraživanjem je utvrđeno da hrana bogata šećerom ili mastima, ili je obrađena, dovodi do upale ne samo stomaka ili creva, već celog tela, što je poznato kao sistemska upala. U tom smislu, posledice loše ishrane su jednake kao kod pušenja, gojaznosti ili nedostatka fizičke aktivnosti.

"Hronična upala može da utiče na mentalno zdravlje prebacivanjem proinflamatornih molekula u mozak, takođe može da utiče na neurotransmitere, odgovorne za regulaciju raspoloženja", rekla je vođa projekta doktor Kamil Lasal, iz odeljenja za epidemiologiju i javno zdravlje na Univerzitetskom koledžu u Londonu.

Foto: Shutterstock

Veruje se da svaka šesta odrasla osoba u Velikoj Britaniji pati od depresije, što je često praćeno anksioznošću.

Centar za mentalno zdravlje procenjuje da su ukupni troškovi ove bolesti za društvo, uključujući gubitak produktivnosti, 105 milijardi funti godišnje.

Zatvoreno za komentare.