Naučnici objašnjavaju zašto je kafa posle mamurluka loša ideja

Naučnici objašnjavaju zašto je kafa posle mamurluka loša ideja

Glava vas boli posle previše alkohola, i prvo što želite da uradite je da popijete kafu? Evo zašto je kafa posle mamurluka loša ideja.

Foto: Shutterstock

Ako je vaš odgovor: Da, imajte u vidu da, kako tvrde naučnici, pravite veliku grešku.

Doktor Robert Svift, objašnjava da je kafa loš lek za mamurluk, jer kofein “vara” mozak i ubeđuje ga da je trezniji nego što zaista jeste, što može biti veoma štetno po zdravlje.

Kada počnete da pijete, alkohol signalizira mozgu da proizvodi veće količine dopamina, hormona koji nam pomaže da se osećamo dobro. Sa druge strane, dopamin podstiče stvaranje hemikalije koja se zove ciklični AMP.

Ciklični AMP čini da je mozak aktivniji, a čovek se oseća srećnije i energičnije.

Foto: Shutterstock

“Međutim, onog trenutka kada prestanete da pijete, aktiviraju se sedativi iz alkohola. Usporava se rad mozga, i osećate vrtoglavicu i umor”, objašnjava Svift.

“Ali, kada popijete kafu, kofein blokira enzime koji regulišu ciklični AMP. Ovo povećava “dobre” efekte alkohola i umanjuje njegovu sedativnu funkciju. Zbog ovoga imate utisak da više niste toliko pijani, i vrlo verovatno ćete se odlučiti za još neku turu pića, ili rešiti da ipak vozite kola do kuće. I to je veliki problem, jer kafa maskira sedativno dejstvo alkohola, ali ne smanjuje nivo alkohola u krvi. I dalje ste pijani”, kaže Svift.

Takođe, problem je što i alkohol i kafa dovode do dehidracije, i ako ih konzumirate zajedno, napravićete sebi medveđu uslugu – bićete još iscrpljeniji a mamurluk još gori.

Zatvoreno za komentare.