Nije tajna da mnogi od nas ne funkcionišu bez kofeina! Kofein nam pomaže da ostanemo budni i fokusirani i zanemarimo što smo nedovoljno spavali.
Foto: ShutterStock
Jutarnja kafa je mnogim ljudima obavezna, iako stručnjaci savetuju da ona ne treba da se pije na prazan stomak. Za razliku od mnogih energetskih pića koja u sebi sadrže kofein, kafa ili zeleni čaj imaju blagotovrni efekat na organizam ako se umereno konzumiraju.
Nećemo danas govoriti o tome kako treba da se odreknete svog omiljenog napitka, samo želimo da ukažemo na znake koji govore da ste preterali sa unosom kofeina.
Ukoliko primetite da ste preterali, važno je da promenite navike, kako biste uticali na bolje zdravlje organizma.
U nastavku, otkrivamo pouzdane znake koji ukazuju da unosite previše kofeina.
Kofein direktno utiče na vaš nervni sistem. Kofein u vašoj omiljenoj jutarnjoj kafi blokira adenozinske receptore, dok istovremeno povećava adrenalin, glutamat i dopamin, kombinaciju koja može dovesti do toga da vaše telo pređe u režim borbe, odnosno povećanog stresa.
„Kofein pokreće naš puls i studije su nedvosmisleno pokazale da konzumacija kofeina podiže krvni pritisak“, kaže registrovana nutricionistkinja Elizabet Jonc Moje.
Kada je vaš nervni sistem prepunjen sa kofeinom, to može dovesti do toga da imate ne samo tremu već i promene raspoloženja i razdražljivost.
Rešenje: Umesto popodnevne kafe, popijte šolju čaja po izboru. To može da bude čaj bez kofeina, na biljnoj bazi.
Foto: ShutterStock
Ako prečesto mokrite, to je znak da unosite previše kofeina. Problemi sa mokrenjem se javljaju najviše usled česte konzumacije energetskih pića.
Zapravo, ona su najgori izvor kofeina, jer sadrže previše kofeina u tako malo tečnosti. Stručnjaci kažu da je najbolje da ih izbegavate. Kada unosimo previše kofeina, dolazi do problema sa crevima, generalno.
Rešenje: Ako imate potrebu za kofeinom, umesto eneretskih pića, birajte crnu kafu, kako biste smanjili uticaj kiselina. Kada pijete kafu, obavezno i pojedite nešto ukusno pored toga. Neka to bude tost sa medom ili kolačić, jer tako pravite balans u stomaku.
Previše kofeina može da pogorša kvalitet sna. Kada spavate malo, a nastavite da unosite mnogo kofeina, to može uzrokovati pravi šok za telo, te tako se možete suočiti i sa stanjem koje je slično gripu.
San može da se poremeti na više načina, a jedan od njih je da se često budite tokom noći i da budete konstantno umorni i neispavani.
Rešenje: Ne pijte kafu posle 16h da biste osigurali telo da može da zaspi na vreme.
Foto: ShutterStock
Zbog velike količine kofeina i nedostatka sna, možete da se osećate iscrpljeno tokom dana i da poremetite fokus i produktivnost.
Bićete umorni, nervozni i razdražljivi, a onda se problemi nižu jedan za drugim. Stručnjaci savetuju da ne preterujete sa dozama kafa i sa napicima koji u sebi sadrže kofein. Optimalno, možete popiti 2-3 kafe u toku dana.
Rešenje: Jedite dobro. Konzumiranje uravnotežene hrane tokom dana pomoći će vašem telu da ostane budno i koncentrisano i da unos kofeina bude ispod četiri šolje kafe dnevno.
Ako ste uočili ove znake, isprobajte rešenja koja zaista deluju i koja će vam pomoći da se osećate bolje i zdravije.