Glavobolja, povišena temperatura, zubobolja, kašalj ne biraju vreme, a za praznike je uvek teže nego obično doći do lekara ili apoteke koja radi. Zato je najbolje da se pre dočeka obezbedite sa nekim osnovnim lekovima i medicinskim preparatima koji mogu pomoći u slučaju tegoba i bolova.
Foto: Shutterstock
Od lekova protiv bolova valjalo bi u kući imati one koji pomažu protiv glavobolje, zatim zubobolje i bolova u stomaku.
Kada je reč o lekovima za snižavanje povišene temperature najbolje je snabdeti se medikamentima koje ste i ranije po preporuci lekara koristili vi ili vaši ukućani za ovu svrhu.
Uživanje u hrani za novogodišnje praznike zna da izazove i loše posledice ukoliko se u hrani pretera ili pojede nešto od namirnica koje nisu bile baš najsvežije ili nisu čuvane kako treba. Jedna od mogućih posledica jeste dijareja, zbog čega bi u novogodišnjoj apoteci svakako trebalo imati i neki probiotik.
Foto: Shutterstock
Opet najbolje neki provereni koji inače u takvim situacijama koristite. Dehidratacija organizma jedan je od pratilaca dijareje, jer telo ostaje bez dovoljno tečnosti. Zato je dobro imati pri ruci i neki preparat za oralnu dehidrataciju.
Seckanje hrane, koje se ovih dana inače sprema više nego obično može da rezultira i posekotinama te je neophodno u kući imati flaster, sterilnu gazu i zavoj.
Foto: Shutterstock
U slučaju zdravstvenih tegoba, posebno onih sa stomakom, od velike pomoći mogu da budu i čajevi pa i njih valja uvrstiti na spisak stvari koje u vreme praznika moraju da se nađu u kući.
Foto: Shutterstock
Čaj od nane i čaj od kamilice, kao i beli slez bi trebalo da se nađu među njima.
Takođe i sirup protiv kašlja, naročito ukoliko u kući ima male dece.