Obično kašljemo kada se prehladimo ali nije svaki kašalj posledica prehlade niti će proći sam od sebe. Kašalj, može da bude simptom raznih bolesti i naročito kada duže traje zahteva posebnu terapiju.
Foto: Shutterstock
Nju može da odredi samo lekar, a jedino što može da se pije i bez preporuke lekara jesu čajevi i biljni sirupi.
Osim prehlade, kašalj je obično posledica bronhitisa, gripa, laringitisa, upale pluća. Svaki od njih je drugačiji i drugačije se leči.
Foto: Shutterstock
Kašalj izazvan bronhitisom je dubok, praćen sekretom, otežanim disanjem, povišenom temperaturom i naročito je izražen noću. Obično se leči antibioticima ali ih ne treba uzimati na svoju ruku jer ako je bronhitis izazvan virusima ili je posledica alergije, antibiotici neće pomoći.
Suv kašalj uz upalu grla i osećaj da u ždrelu stalno stoji neka loptica koja golica, karakterističan je za laringitis. Kako bi se grlo sačuvalo neophodno je izbegavati i hladne i vruće napitke a ovo stanje zahteva javljanje lekaru specijalisti otorinolaringologije.
Foto: Shutterstock
Za grip, mada je za njega još rano, karakterističan je suv kašalj koji kasnije postaje vlažan. Prati ga malaksalost, glavobolja, povišena temperatura. Boja sekreta obično otkriva o kakvom se uzroku radi, pa postojanje gnoja ukazuje na bakterijsko poreklo kašlja dok se bistar sekret javlja u slučaju infekcije virusima. I kod ove vrste kašlja savetuje se odlazak kod lekara.
Foto: Pixabay
Kašalj kod upale pluća obično nije jak ali da je reč o upali može se posumnjati po drugim simptomima kao što su otežano disanje, osećaj gušenja i bol u grudima.