Nektarina štiti kožu od štetnog sunčevog zračenja, kajsija pomaže kod zatvora, lubenica čuva srce, kruške su zbog vlakana koje sadrže dobre za mršavljenje...
Photo: Pixabay
Iako je većina voća, poput jabuka, banana ili krušaka, dostupna tokom cele godine, leti se preporučuje da jedete sezonsko voće koje se uzgaja u našem podneblju, poput lubenica, bobičastog voća, kajsija i breskvi.
Letnja ishrana trebalo bi da se bazira na dodatnom unosu vode, voća i povrća. Voće je nutritivno bogato, sadrži razne vitamine, minerale, vlakna i fitonutrijente.
Photo: Pixabay
Koncipirajte letnju ishranu u pet obroka i ubacite više voća i povrća i ne zaboravite na vodu. I voće sadrži od 80 do 90% vode pa tako pomaže u održavanju hidracije organizma.
Lubenica
Photo: Pixabay
Lubenica, na primer, osim nutrijenata, sadrži čak 92% vode, a vlakna u kombinaciji s vodom u lubenici uspešno regulišu probavu i sprečavaju zatvor, dok minerali i voda sprečavaju dehidrataciju.
Jedna šolja nasečene lubenice sadrži samo 43 kalorije. Osim toga, bogata je B-vitaminima, magnezijumom, fosforom, cinkom, bakrom, selenom, likopenom i betainom.
Sadrži najviše likopena, snažnog antioksidansa, od bilo kojeg drugog voća ili povrća. Pokazalo se da redovni unos lubenice smanjuje rizik od gojaznosti, dijabetesa i srčanih bolesti. Povećava energiju, dok istovremeno reguliše težinu.
Photo: Pixabay
Lubenicom protiv bubrežnih tegoba
One su izvrstan izvor beta karotena, vitamina C, pektina, likopena, kalijuma i gvožđa. Zbog visokog udela vode pomažu kod bubrežnih problema.
Dinja
Photo: Pixabay
I dinja je odlična za nadoknadu tečnosti izgubljene znojenjem. Sadržaj vitamina C i beta-karoten, koji su snažni antioksidansi, održava zdravlje kože i podstiče nastanak preplanulog tena.
Pomaže u detoksikaciji i podstiče mršavljenje. Dve šolje dinje sadrže tek 120 kalorija, a zadovoljavaju potrebu za slatkim.
Dinje regulišu krvni pritisak
Sadrže više od 90% vode, vitamin C i A i kalijum, mineral koji deluje u regulisanju krvnog pritiska. U 100 grama dinje sadrži trećinu preporučenog dnevnog unosa vitamina C .
Breskva
Photo: Pixabay
Breskva savršeno zadovoljava potrebe za slatkim, stvara brzi osećaj sitosti, a osigurava čak 11% potreba za vitaminom C.
Stvaraju osećaj sitosti
Jedna breskva sadrži u proseku samo 68 kalorija, a čak tri grama vlakana, koja pridonose zdravlju probavnog trakta. Vlakna pomažu u stvaranju osećaja sitosti.
Nektarine
Photo: Pixabay
Nektarine su usko povezane s breskvama i dele mnoge njihove prehrambene karakteristike. Bioflavonoidi lutein i beta karoten zajedno s C vitaminom u nektarini čuvaju kožu od štetnog sunčevog zračenja.
Nektarina protiv karcinoma
One sadrže klorogensku kiselinu koja ima snažan uticaj u borbi protiv karcinoma. Bogate su antioksidansima, zbog čega povoljno deluju na imunološki sustav.
Kajsije
Photo: Pixabay
Kajsije su dobar izvor gvožđa, vitamina C, beta karotena, kalijuma i vlakana i pomažu kod probavnih smetnji i zatvora.
Kajsije pomažu protiv infekcija
Odličan su izvor vitamina A, C, B kompleksa, kalijuma i beta karotena. Pomažu organizmu u odbrani od bakterijskih infekcija, štite kožu od štetnih sunčevih zraka...
Borovnice
Photo: Pixabay
Borovnice spadaju u najzdravije voće koje možete da pojedete. Niskokalorične su, bogate vlaknima i sadrže obilje vitamina i minerala.
Šolja borovnica pruža 24% preporučenog dnevnog unosa vitamina C i K. Sadrže fitohemikalije, kao što su antocijanin, flavanoli, resveratroli i tanini, koji štite od upala, bolesti srca i raka.
Borovnice za razgradnju masti
Istraživanja su pokazala da štite od bolesti srca i krvnih sudova i imaju protivupalno delovanje. Takođe, podstiču razgradnju masti u telu i mogu da snize povišeni krvni pritisak.
Visok sadržaj fitonutrijenata u borovnicama, kupinama, jagodama i malinama jača imunitet i pomaže kod problema s kardiovaskularnim sistemom.
Maline
Photo: Pixabay
Maline su među najboljim izvorima vlakana (oko 32% preporučene dnevne količine po šolji).
Sadrže visoku koncentraciju vitamina B i C, gvožđa i bakra. Dobar su izvor mangana koji ima snažnu antioksidativnu funkciju da štiti ćelije od slobodnih radikala.
Svaka šolja daje 1% preporučene dnevne količine tog esencijalnog nutrijenta. Sadrže i visok nivo antocijanina koji brani od neuroloških poremećaja, poput rasta tumora.
Malinama protiv upala i oštećenja
Bogate su snažnim antioksidansima koji deluju protivupalno, sprečavaju delovanje štetnih organizama i oštećenje ćelija. Niskokalorične su i bogate vlaknima, dobre za probavu.
Kruške
Photo: Pixabay
Kruške pomažu u skidanju kilograma
Visoke količine vlakana, osim što pozitivno deluju na sistem organa za varenje, veoma su delotvorne kod mršavljenja. Sadrže veliku količinu flavonoida i tako čuvaju kardiovaskularni sistem.