5 saveta kako da se izborite sa niskim pritiskom

5 saveta kako da se izborite sa niskim pritiskom

Nizak pritisak nije opasan kao visok ali može da oteža svakodnevno funkcionisanje. Zna da opadne naročito leti, zbog širenja krvnih sudova, pa je dobro znati kako se ponašati, šta jesti.

 Foto: Shutterstock

Najvažnije je unositi dovoljno tečnosti i to vode, a alkoholna pića, gazirane i zaslađene napitke bi trebalo izbegavati. Vodu treba piti što češće i ne čekati da se javi osećaj žeđi, jer kada osetimo žeđ, to je znak da organizmu već fali tečnosti. 

 Foto: Shutterstock

Osobe koje su sklone niskom pritisku treba da jedu češće i pritom uzimaju manje obroke. Savetuje im se malo slanija hrana pošto ona podiže pritisak. 

 Foto: Pixabay

Kao i za sve, i za njih važi savet, da uzimaju raznovrsniju ishranu a ono što je poseban savet njima jeste da ta hrana sadrži što manje prostih ugljenih hidrata. U prevodu, valjalo bi da izbegavaju šećere i beli hleb, a da unose dosta proizvoda od celog zrna žitarica te voća i povrća

 Foto: Shutterstock

Kada je reč o kafi i njenom učinku u ublažavanju simptoma niskog pritiska, istina je da kafa može pomoći, jer ona podiže pritisak. Međutim, taj učinak je kratkotrajan, tako da je i pomoć od kafe samo trenutna.

 Foto: Pixabay

U slučaju naglog pada pritiska, dobro je leći kako bi se ublažio osećaj vrtoglavice  i pospešila izgubljena prokrvljenost mozga. Ne treba naglo menjati položaj tela, odnosno naglo ustajati već polako. Nije preporučljivo ni duže stajanje u mestu, kao ni sedenje sa prekršenim nogama.

Zatvoreno za komentare.