Kako sprečiti noćno umokravanje kod dece

Kako sprečiti noćno umokravanje kod dece

Enureza, odnosno noćno umokravanje dece, kako se stručno naziva ova pojava, čest je problem, naročito kod male dece, one do pet godina, a dešava se, mada znatno ređe i mlađim školarcima. Ovaj problem teško pada i deci i roditeljima, koji nekada i previše ili pogrešno brinu zbog toga, plašeći se da je problem možda psihološke prirode.

Foto: Shutterstock

Iako enureza ima više uzročnika, psiha deteta obično nije među njima. Ona može da trpi zbog umokravanja, ali ga ne uzrokuje. A šta su uzročnici? 

Jedan od mogućih jeste tvrd san kod deteta, koji ga sprečava da se probudi kada se bešika napuni i treba da se isprazni.

Sledeća na listi mogućih uzročnika jeste noćna poliurija, odnosno povećano stvaranje mokraće tokom noći, zatim povećana aktivnost bešike noću.

Foto: Shutterstock

I deficit pažnje poznat kao sindrom ADHD, odnosno sindrom hiperaktivnosti, kod jednog, doduše manjeg broja dece, povezan je sa noćnim umokravanjem.

Problem je i nasledan, pa u nekim slučajevima, uzrok treba tražiti u istom takvom ponašanju roditelja ili drugih bliskih srodnika u porodici, kada su bili deca.

Iskustvo je pokazalo da ako su recimo i otac i majka imali ovaj problem u detinjstvu, šanse da ga i dete dobije iznose čak 75 odsto. Stres, opstipacija i uvećanje krajnika, takođe mogu da za posledicu imaju enurezu.

Foto: Shutterstock

Roditelji treba da znaju da je ovaj problem izlečiv, ali sa lečenjem treba početi na vreme. Čim se uoči, kako bi se i on rešio, a i kako bi se dete spasilo od mogućih psiholoških posledica koje noćno umokravanje može da proizvede kod njega.

Jer deca sa ovim problemom se često povlače u sebe, izbegavaju drugu decu, stide se, postaju nesigurna, a takvo ponašanje u detinjstvu ostavlja trajne posledice i u odraslom dobu.

Zatvoreno za komentare.