Stručnjaci SZO smatraju da mere prevencije treba primenjivati od malih nogu. Zbog toga su izdali nove smernice za zdravlje dece.
Foto: Shutterstock
Nedovoljno kretanje povećava rizik od prekomerne težine i bolesti koje se javljaju kao posledica: dijabetes, rak i kardiovaskularne tegobe. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) 1,4 milijarde ljudi u svetu nedovoljno se kreće. Kako sprečiti neželjene posledice?
- Kada je reč o deci mlađoj od godinu dana, stručnjaci su posebno kritički nastrojeni prema pasivnom sedenju pred ekranom (ovde se misli na mališane koji provode dosta vremena pred televizorom, zure u telefon ili tablet). U tom uzrastu uopšte ne bi trebalo da gledaju u ekran.
- U kolicima, u dečjoj stoličici ili u nosiljci ne treba da sede, odnosno leže, duže od sat vremena bez prekida.
- Gledanje televizije (smartfona, tableta) dozvoljeno je tek kada deca napune dve godine, ali manje od jedan sat dnevno. U grupi dece od godinu do dve godine potrebno je najmanje tri sata fizičke aktivnosti dnevno (kretanje je i kada beba leži na stomaku i pokušava da puzi).
Foto: Shutterstock
- Za decu od tri do četiri godine pasivno vreme pred ekranom treba da traje najviše jedan sat, skučeno sedenje u kolicima najduže jedan sat. Potrebno je najmanje tri sata fizičke aktivnosti dnevno, od toga jedan sat umerenog do snažnog intenziteta.
Preporuke su zasnovane na naučnim istraživanjima.
"Vreme koje deca provedu u sedećem položaju treba da bude kvalitetno", objašnjava Juana Vilusmen, koja je učestvovala u sastavljanju smernica. "Ako detetu za to vreme čitate knjigu, podstičete njegovo poznavanje jezika."