Otisci prstiju, koji se odavno koriste u kriminalistici za otkrivanje zločina, mogli bi pomoći u otkrivanju osoba koje imaju rizik za razvoj nekih bolesti čak i pre nego što se pojave simptomi. I to vrlo jednostavno, pomoću osnovnih šara koje se pojavljuju na otisku – spirala, prstenova i lukova.
Foto: Shutterstock
Muškarci koji boluju od srčanih bolesti češće imaju više brazda u specifičnim zonama vrhova prstiju i različite spiralne šare, pokazalo je istraživanje Univerziteta Ninsje medikal u Kini.
Na Univerzitetu u Ohaju otkriveno je da postoje mnogo veće razlike nego što je uobičajeno u otiscima leve i desne ruke kod obolelih od dijabetesa tip 1 i tipa 2.
Foto: Shutterstock
Otkrivene su i razlike u otiscima prstiju obolelih od astme i onih koji nemaju tu bolest. Pokazalo se da asmatičari imaju manje lukova i mnogo više prstenova.
Poređenjem otisaka prstiju i dlanova neplodnih muškaraca s plodnima britanski naučnici otkrili su da neplodni muškarci imaju manje prstenova od kontrolne grupe.
Istraživanje turskih naučnika pokazalo je da osobe obolele od MS-a imaju više brazda od onih koji ne boluju od te bolesti i više prstenova na otiscima prstiju leve ruke.
Foto: Shutterstock
Brojna istraživanja potvrdila su povezanost između otisaka prstiju i raznih vrsta kancera. Recimo, prema istraživanju sprovedenom 2016. u Hrvatskoj, oboleli od raka hipofize imaju otiske prstiju s manjim brojem brazda u određenim zonama.
Analizirani su i otisci prstiju žena obolelih od raka jajnika i drugih ginekoloških tumora, pa su poređeni s otiscima prstiju zdravih žena. Rezultati su pokazali da one s ginekološkim tumorima imaju manje prstenova i više lukova. Isti rezultat pokazalo je i ranije istraživanje Univerziteta medicinskih nauka u Teheranu u kojem su analizirani otisci prstiju žena oboljelih od raka dojke.