Iako se za mnoge dijete smatra da su efikasne i da ćemo brzo i lako izgubiti željene kilograme, istina je da nisu sve dobre za naš organizam.
Foto: ShutterStock
Neke su rigorozne i mogu da utiču na imunitet i na zdravlje, a neke su veoma kratkotrajne, što znači da ćemo izgubiti kilograme, ali oni će se vratiti brzinom svetlosti, čim prestanemo da poštujemo pravila koja su zapisana.
Verujemo da ste i vi suočili nekada sa negativnim efektima dijeta, i zato danas govorimo o onim dijetama koje su odobrene od strane nauke.
U nastavku, saznajte koje su dijete odobrene od strane nauke i zbog čega su dobre za naše telo.
Kako nauka kaže, Low-carb dijeta je idealna za ljude koji žele da unaprede svoje zdravlje, smanje rizik od bolesti i smršaju trajno.
Ova dijeta je fleksibilna i možete je prilagoditi svom načinu života. Unos ugljenih hidrata se povećava ili smanjuje u skladu sa vašim ciljevima.
Dijeta sadrži puno voća i povrća, ribe, orašastih plodova, jaja i masti, ali i malo skroba, šećera i prerađene hrane. Tajna je balansu i uravnoteženoj ishrani koja može figuru da dovede do savršenstva.
Foto: ShutterStock
Mediteranska dijeta je proučena i odobrena je od strane naučnika i nutricionista. Efikasna je za prevenciju bolesti srca. Ona podrazumeva hranu koja je zastupljena na mediteranskom regionu.
Uključuje obilje žitarica, voća, ribe, piletine, mlečnih proizvida i dodavanje maslinovog ulja u svaki obrok. Proglašena je za najbolju dijetu u 2019. godini, ali i dalje je planetarno popularna i daje odlične rezultate.
Utiče na smanjenje kilograma, na bolje raspoloženje, daje više energije i utiče na zdravije varenje.
Paleo dijeta je i dalje veoma popularna (kako istraživanja govore, ona je najpopularnija na svetu jer utiče na mršavljenje i opšte poboljšanje zdravlja.
Radi se o dijeti koja je sačinjena na namirnicama koje su unosili svakodnevno naši preci, u periodu paleolita.
Dozvoljene namirnice su: Jaja, sve vrste mesa, uključujući i morske plodove, povrće i to prvenstveno paradajz, paprika, luk, krastavac, tikvice, patlidžan, blitva, kupus, šargarepa, pečurke, voće, bez izuzetaka, oko 150 g meda i suvog voća nedeljno, maslinovo ulje, od napitaka: voda, čaj, i nezaslađeni sok.
Foto: ShutterStock
Veganska dijeta postaje sve popularnija u svetu i bazirana je na ishrani bez mesa.
Biljna ishrana je raznovrsna, a kako naučnici tvrde, poboljšava zdravlje jer čisti telo od toksina, povećava otpornost organizma, poboljšava zdravlje srca i reguliše šećer u krvi.
Kao rezultat svega toga, kilogrami se smanjuju i održava se idealna kilaža. Svi životinjski proizvodi su zabranjeni, a tu su uključena i jaja, mleko, sir i drugo.
Da li ste isprobali neku od ovih dijeta?