Izbacivanje šećera iz ishrane ima brojne zdravstvene koristi, a mršavljenje odnosno smanjenje rizika od gojaznosti samo je jedna od njih.
Računica je jednostavna: ako želite da se rešite sala na stomaku, hranu bogatu šećerima zamenite onom bogatom vlaknima.
Kad pojedete nešto slatko ili popijete kafu, osećate nalet energije nakon kojeg sledi njen nagli pad. Upravo zato posegnite za hranom bogatom zdravim mastima i sporo svarljivim proteinima, kako biste imali energije tokom celog dana.
Što više jedete slatko, to ćete i više žudeti za njim, i obrnuto.
Konzumiranje prekomernih količina šećera za posledicu može da ima gomilanje lošeg holesterola, što može da dovede do raznih bolesti srca.
Manje šećera u organizmu, manje i šanse za obolevanje od dijabetesa.
Ishrana bogata šećerom može da se poigra s vašom koncentracijom, naruši funkcije mozga i pojača simptome depresije, navodi se u knjizi "Zero Sugar Diet". Drugim rečima, šećer nije dobra hrana za vaš mozak.
Iako se nadutost obično povezuje sa slanom hranom zbog natrijuma koji utiče na zadržavanje vode u telu, nadutost može da nastane i zbog preterane konzumacije šećera.
Američka Nacionalna asocijacija za san dovela je u vezu loš san s prekomernom konzumacijom šećera tokom dana. Tako možete da spavate dovoljno, ali da se ipak ujutro osećate iscrpljeno.
Šećer loše utiče na kolagen, belančevinu u ljudskom telu koja je vrlo važna za mladolik izgled.
Pojedina američka istraživanja povezala su gubitak mišićne mase kod starijih osoba s rafinisanim šećerom koji sprečava telo u sintetisanju belančevina u mišić.
Izvor: B92