Poseban bol u donjem delu leđa, koji se spušta prema nozi a u narodu se zove išijas, zapravo je skup tegoba koje su izazvane pritiskom na koren išijadičnog živca, velikog sedalnog nerva koji izlazi iz kičmene moždine.
Foto: Shutterstock
Pomenuti nerv je najduži nerv perifernog nervnog sistema i proteže se od zadnjice, kroz celu nogu, sve do stopala. Za ljude koji pate od išijasa karakteristično je to da su već imali probleme sa bolovima u krstima i ukočena leđa, što je često prethodnica išijasa.
Osim pomenutog bola u leđima, bol se oseća i u zadnjici, kuku, krstima, butini i nozi, a dešava se da se kroz nogu proširi do samog stopala i do prstiju. Bol je toliko jak da znatno otežava pokrete, pa osoba hramlje, a nekada uopšte nije u stanju da se kreće, već jednostavno mora da stane.
Uz bolove se javlja i izmenjen osećaj dodira u delovima tela zahvaćenim bolovima, zatim mravinjanje, trnjenje. Uzrok problema i bolova je prolaps odnosno propadanje intervertebralnog diska koji tada pritiska nerv i izaziva bol.
Foto: Shutterstock
Pri pokretima i naprezanju, pa čak i onom malom koji izazivaju smeh, kijanje, kašalj, bolovi se intenziviraju. Najjači su kada osoba pokušava da podigne ispruženu nogu.
Ova situacija tzv. pozitivan Lazarevićev znak, lekarima je jedan od veoma sigurnih pokazatelja da se radi o išijasu.
Bolovi u akutnoj fazi znaju da budu nepodnošljivi i moraju da se leče, često injekcijama sa analgeticima ili vitaminima, posle čega se savetuje utopljavanje. U nekim slučajevima jedina pomoć obolelima jeste hirurška intervencija.
Foto: Shutterstock
Za osobe koje pate od išijasa, najbolje je da u akutnoj fazi bolesti, leže u tzv. Vilijamsovom položaju, odnosno na leđima savijenih kolena i kukova. Pacijentima se inače savetuje da ne prave nagle pokrete i da ne podižu teret pri ispravljanju.
Takođe i da redovno rade odgovarajuće vežbe koje mogu da im znatno ublaže tegobe.