15 namirnica koje izazivaju srčane bolesti

15 namirnica koje izazivaju srčane bolesti

Bolesti srca su vodeći ubica u celom svetu, ali se mogu sprečiti pravilnom ishranom i preduzimanjem ostalih mera predostrožnosti. Prema "Američkom udruženju za lečenje srca", bolesti srca odnesu po jedan život na svakih 40 sekundi. Kardiovaskularne bolesti dovode do smrtonosnog srčanog ili moždanog udara.

Foto: Shutterstock

AHA (Američko udruženje za lečenje srca) preporučuje umereno vežbanje najmanje 150 minuta nedeljno ili 75 minuta intenzivne aerobne aktivnosti, pored treninga snage srednjeg i visokog intenziteta dva dana u nedelji. Ali to nije sve, postoji jedan super jednostavan način za drastično poboljšanje nivoa holesterola i krvnog pritiska skoro trenutno, a to je promena vaše ishrane.

Postoji bar 50 vrsta namirnica koje oštećuju srce, a ovo je 15 najčešćih:

1. Slatkiši

Foto: Shutterstock

Amerikanci godišnje potroše neverovatnih 10 kilograma slatkiša po osobi. Većina tih slatkiša je masna i teška, sa mnogo šećera. Ovaj rafinisani šećer može povećati masne naslage, što vas dovodi u opasnost od srčanih bolesti. Za poboljšanje rada srca je neophodno smanjiti slatkiše.

2. Čips od krompira

Foto: Pixabay

Nije nikakva tajna da čips od krompira nije deo bilo kog plana zdrave ishrane. On je pun kalorija, masti i natrijuma. Ishrana sa niskim sadržajem natrijuma je od suštinskog značaja za zdravo srce, jer konzumiranje preko 2.300 miligrama (jedna puna kašičica) soli dnevno može dovesti do visokog krvnog pritiska, koji je ozbiljan faktor rizika za kardiovaskularne bolesti.

3. Konzervirane supe i povrće

Foto: Pixabay

Konzervirane supe i povrće mogu biti lak ručak kada nemate vremena da kuvate, ali uprkos primamljivom pakovanju, konzervirani prozvodi oštećuju srce zahvaljujući visokom sadržaju natrijuma. Jedna konzerva može imati 790 miligrama natrijuma, što je oko trećine ograničenja natrijuma koje preporučuje svetska zdravstvena organizacija.

4. Kolači

Foto: Shutterstock

Kolači su prava "đavolska hrana", a tu se podrazumevaju i domaće torte i kolači. Kolači su puni šećera, masti i margarina, a delimično hidrogenizovana ulja su potencijalni izvori trans masti.

5. Beli hleb

Foto: Pixabay

Odavno je poznato da beli hleb ne pruža obilje hranljivih materija kakve vam može pružiti hleb od celih zrna žitarica. Ne samo da će izbacivanje ovog hleba iz ishrane pomoći da uklonite stomak, već će sprečiti i bolesti srca. Za razliku od neobrađenih celih zrna, rafinisana zrna (koja se nalaze u belom hlebu) su bez vlakana, minerala i zdravih masti koja poboljšavaju zdravlje srca.

6. Sladoled

Foto: Pexels

Iako ste mnogo puta čuli da je sladoled zdrav, punjenje korneta i hladnog krema nije deo balansirane ishrane. Sladoled može dovesti do porasta insulina i triglicerida, podiže sistolni krvni pritisak i srčanu frekvenciju, a trombociti u krvi postaju lepljivi, što može izazvati blokade i trombove u malim krvnim sudovima srca i smanjiti protok krvi. Ti uslovi mogu "mometalno izazvati srčani udar", ako se protok krvi u srce ne poboljša.

7. Margarin

Foto: Shutterstock

Margarin se koristi u skoro svemu, ali može biti jako štetan po zdravlje srca. Ako margarin sadrži bilo kakav trag trans masti trebalo bi da ga zamenite sa maslinovim uljem ili drugim zdravijim varijantama.

8. Beli pirinač 

Foto: Shutterstock

Beli pirinač se koristi na sto različitih načina u svim kuhinjama koje postoje na svetu. Ali, treba naglasiti da on prolazi kroz preradu, koja lišava ova zrna svih mikrobioloških vlakana i hranljivih materija. Korišćenje belog pirinča može dovesti do pojačane osteljivosti na insulin, može izazivati povećanje telesne mase i rizik od srčanih bolesti.

9. Kečap

Foto: Shutterstock

Omiljeni dodatak pomfritu je natopljen sa dva sastojka koji "povređuju" srce. Običan kečap ima četiri grama šećera i 160 miligrama natrijuma po kašičici, a njegova konzumacija nikad ne podrazumeva samo jednu kašičicu. Uz to, kečap ne sadrži ni nikakve hranljive materije.

10. Suhomesnati proizvodi

Foto: Shutterstock

Nemojte se prevariti sa natpisima "nizak sadržaj masti" na etiketi, čak i verzije očišćenih mesa sadrže konzervans natrijum nitrat. Nitrati su povezani sa potencijalnim rizikom od srčanih bolesti i poznato je da potpomažu zapaljenja u telu,  hronična stanja koja su direktno vezano za aterosklerozu.

11. Slanina

Foto: Shutterstock

Slanina sadrži štetne nitrate i velike količine zasićenih masti koje direktno utiču na zdravlje srca.

12. Kockice za supu

Foto: Shutterstock

Umesto da supu pravite od kockica za supu, birajte zdravije varijante gotovih supa sa niskim sadržajem natrijuma. Ove kockice su često pune aromatičnog agensa koji je povezan sa naglim porastom insulina i skladištenjem masti.

13. Sir

Foto: Shutterstock

Ako stvarno želite da smanjite rizik od srčanih oboljenja, izbacite čedar iz svojih sendviča. Kremasti proizvodi od mleka su najveći doprinos zasićenim mastima u ishrani, a čine 8,5 odsto naših prosečnih jela. Brojne studije su povezale veliki unos ovih masti sa zapušavanjem arterija i bolovima u predelu srca.

14. Pica

Foto: Pixabay

Posle sira, pica je drugi najveći doprinos unosu zasićenih masti u organizam. Umesto naručivanja velike pice za večeru, držite se samo jednog parčeta i uparite ga sa salatom da biste povećali unos od vlakana koja pomažu u smanjenju lošeg holesterola.

15. Pomfrit

Foto: Pixabay

Sve što je duboko prženo treba izbegavati, a to uključuje i pomfrit. Krompir je već pun skroba, koji kada se prži u dubokom ulju utiče na povećanje nivoa šećera u krvi. Kao što možete zamisliti, kombinacija krompira sa vrućim uljima i solima ne poboljšava vaš nutritivni profil. Umesto da jedete pomfrit, odlučite se za pečeni krompir.

Zatvoreno za komentare.