7 načina da izaberete personalnog trenera

7 načina da izaberete personalnog trenera

Povišen puls, upala mišića, umor samo su neke od reakcija organizma na početak vežbanja. U prvim nedeljama treninga, telo napor prepoznaje kao stres i “brani” se ovim poznatim mehanizmima, zatim se ogranizam privikava, stiče se kondicija i snaga.

Foto: Robert Silađi

U tom trenutku potreban je neko stručan da pomogne da se ovi trenuci prebrode. Zato je važno da pored sebe imate nekog stručnog kako bi postigli željene rezultate. 

Dobrim izborom trenera, ne samo da ćemo postići rezultate, nego ćemo i naučiti pravilno da organizujemo trening.

Evo nekoliko stvari na koje morate da obratite pažnju priliko izbora ličnog trenera:

1. Stručnost trenera

Stručno obrazovanje trenera je nešto čime bi trebalo najpre da se pozabavite.

Infomišite se o njemu i proverite koje kvalifikacije poseduje, kako biste znali ko brine o vama i vašem zdravlju. Njegovo iskustvo je, takođe, usko povezano sa stručnošću.

Ukoliko je imao dosta iskustva i rada sa sličnim klijentima velika je verovatnoća da će biti uspešan i sa vama. Važno je da ume da odgovori zahtevima i da motiviše u svakoj situaciji.

2. Rezultati

Uloženi trud, rad i znanje personalnog trenera ustvari ukazuju na njegove postignute rezultate. O tome se možete informisati na društvenim mrežama i portalima.

Budite, međutim, oprezni jer ako nude brze i neverovatne rezultate ili je u pitanju obmana ili će ići na štetu vašeg zdravlja. Samo volja, upornost i doslednost će dati prave rezultate, a u to treba da vas uveri i sam trener.

3. Društvene mreže

Većina personalnih trenera ima profile na društvenim mrežama. Na njima bi trebalo da se nalaze snimci i slike sa klijentima koje su propraćene objašnjenjem zašto je baš ta vežba potrebna ili objašnjenja individualnog napretka. 

Ništa manje bitan je edukativni sadržaj koji trener postavlja.

To može da bude priča o tome kako da se pravilno uradi neki pokret, ili zašto je baš taj tip treninga dobar baš za tog klijenta, ili možda čak ima dovoljno znanja da objavi post u kojim uči o osnovama pravilne ishrane.

4. Sajt ili blog trenera

Kao što svaki personalni trener ima bar neku društvenu mrežu, tako će imati i svoj vebsajt na kome postoji i fitnes blog. Dobar sajt i kvalitetan blog su jedna od odlika profesionalnog personalnog trenera.

U današnje vreme ozbiljniji treneri imaju svoje mesto na internetu.

Blog personalnog trenera takođe može da pruži vredan sadržaj. Na njemu možete naći tekstove koji  objašnjavaju neku temu i odgovoraju na sve nedoumice.

Foto: Robert Silađi

5. Klijenti

Takođe treba obratiti pažnju na klijente personalnog trenera. Važno je proveriti da li je iko od njih sličan vama, da li imaju iste ili slične probleme i ciljeve. Ako postoje, to znači da taj personalni trener već ima iskustva.

Ako ih nema, važno je proveriti koliko su klijenti raznoliki.

Ako jedan personalni trener radi sa sportistima,  sa novim mamama, sa ljudima kojima je trening potreban u rehabilitacione svrhe, ovo znači da on zna kako da pravilno personalizuje treninge.

6. Razgovor sa personalnim trenerom

Tokom razgovora svako može sam da proceni da li mu trener odgovara, šta može da ponudi i da li je njegova procedura personalizovanja treninga zaista ona prava.

Personalni trener će često biti deo tima fitnes centra ili pak voditi svoj fitnes klub, pa je važno da se proveri da li su rekviziti kvalitetni i kakvo je okruženje. Ukoliko mesto nije prijatno za trening onda odmah treba odustati.

7. Cena

Izbor ličnog trenera nužno ne mora da bude skup, ali ne može biti ni jeftin. Raspitajte se  u više fitnes centara, kod više trenera i dobićete iznos koja je okvirno realan.

Ukoliko je cena previsoka proverite šta dobijate za to, a ako je niska postoji mogućnost da će ići na račun kvaliteta, komfora ili nečeg trećeg.

Zatvoreno za komentare.