Gotovo svaka osoba tokom života doživi neku vrstu glavobolje. Istraživanja pokazuju da se kod polovine odraslih osoba bar jednom godišnje javi glavobolja. Glavobolje su razlog značajnog broja pregleda u hitnim službama i neurološkim ambulantama. Na sreću, u najvećem broju, u 99 odsto slučajeva, nisu znak oboljenja koje ugrožava život. Međutim, postoji 13 vrsta glavobolja zbog kojih morate da se javite lekaru.
Photo: shutterstock
- Takozvane primarne glavobolje imaju specifične karakteristike i učestalost javljanja, ali kod njih nema znakova drugog poremećaja. Glavobolje koje su simptom drugih bolesti zovemo sekundarnim, a s obzirom da se potpuno različite bolesti i stanja mogu manifestovati slično, kao i na više nego brojna "preklapanja" u ispoljavanju glavobolja, odlučili smo se da u moru glavobolja skrenemo pažnju na 13 koje bi trebalo da budu razlog javljanja lekaru – objašnjava dr Velibor Jolić, neurolog u Specijalnoj bolnici za cerebrovaskularne bolesti "Sveti Sava".
13 glavobolja zbog kojih se treba obratiti lekaru:
Udar groma
Photo: shutterstock
Nastaje naglo i eksplozivno. Za bolesnika je često najjača od svih do tada doživljenih i udružena je sa poremećajem svesti u vidu pospanosti ili konfuznosti, mučninom i povraćanjem.
Sa nesvesticom
Photo: shutterstock
Naglo nastaje i udružena je sa poremećajem svesti od samog početka i neurološkim ispadom u vidu jednostrane slabosti, utrnulosti ekstremiteta ili gubitka koordinacije. Javlja se i nemogućnost hoda, uz mučninu i povraćanje.
Na samom početku ovakve glavobolje može nastati i gubitak svesti sa grčevima i trzajevima ekstremiteta. Razlog je za hitan pregled neurologa.
Sa temperaturom
Photo: Pixabay
Glavobolja koja se javlja sa povišenom telesnom temperaturom i ukočenošću vrata, mučninom, osetljivošću na svetlost i pospanošću.
Jutarnja
Photo: shutterstock
"Jutarnja glavobolja" koja je najizrazitija u jutarnjim satima i postepeno popušta u intenzitetu tokom dana, a nekada budi bolesnika iz sna, praćena promenama u ponašanju, poremećajem koncetracije, zbunjenošću ili zaboravnošću.
Novonastala
Photo: shutterstock
"Novonastala" glavobolja koja je nova za bolesnika jer nema ranijeg sličnog iskustva sa doživljenom glavoboljom, a naročito ako se ne može objasniti prethodnim zdravstvenim stanjem ili navikama.
Kad se prvi put javi posle 50 godine života
Photo: shutterstock
Kada se glavobolja javi prvi put u kasnijem životnom dobu, zahteva takođe posebnu pažnju i ispitivanje.
Ona što se javlja u predelu oka
Photo: shutterstock
Izrazito snažna glavobolja koja se javi u predelu jednog oka i okolini, praćena crvenilom oka.
Sa gubitkom vida
Photo: shutterstock
Glavobolje udružene sa slabljenjem vida ili promenama uočenim pregledom oftalmologa kakve su promene na dnu očne jabučice.
Pri fizičkom naporu
Photo: shutterstock
Glavobolje koje se pogoršavaju fizičkim naporom ili promenom pozicije i položaja tela.
Kao posledica neke bolesti
Photo: shutterstock
Glavobolje udružene sa sistemskim bolestima, gubitkom u telesnoj težini, postojanjem maligniteta i ozbiljnih poremećaja imuniteta.
Koja ne prestaje
Photo: shutterstock
Glavobolja koja se pojačava u intenzitetu tokom 24 sata, ili ne prestaje nakon 72 sata.
Neuobičajena
Photo: shutterstock
Glavobolja koja je bitno različitih osobina i kvaliteta bola u odnosu na ranije postojeću glavobolju.
Ona kod koje ni lekovi ne pomažu
Photo: shutterstock
Česta glavobolja koja se više ne može kontrolisati uobičajenim lekovima protiv bolova.